Od 24 lutego br., czyli od momentu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę ponad 2,1 mln osób uciekło z kraju objętego wojną do Polski. W większości są to kobiety z małymi dziećmi i osoby starsze. W naszym kraju uchodźcy znaleźli schronienie oraz opiekę zarówno medyczną jak i edukacyjną. Pomoc dla potrzebujących płynie ze wszystkich stron – samorządów, rządu, organizacji humanitarnych oraz od zwykłych obywateli. To właśnie z myślą o osobach goszczących u siebie uchodźców rząd przyjął rozwiązanie gwarantujące im wypłatę świadczeń pieniężnych w ramach pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy. Od 16 marca można już składać wnioski o wypłatę świadczeń pieniężnych.
Przypomnijmy, że 12 marca br. Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, która reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Specustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. (więcej pisaliśmy TUTAJ).
16 marca br. ruszyło przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczeń pieniężnych za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, które zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy (którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium RP), na jego wniosek.
– Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne z tego tytułu, nie dłużej jednak niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach. – czytamy w art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi 40 zł na osobę dziennie. Świadczenie przyznawane jest za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że zapewniono zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie przyjętej osobie i że nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem ani inne świadczenia z tego tytułu. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie pieniężne za zakwaterowanie u siebie uchodźców?
Należy wypełnić i złożyć do właściwego urzędu gminy wniosek o wypłatę świadczenia, wskazując w nim liczbę osób zakwaterowanych. Do wniosku należy dołączyć wypełnione karty osób przyjętych do zakwaterowania, wskazując w nich okres, w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie (1 karta dla 1 osoby). Wniosek jest rozpatrywany w terminie 30 dni od dnia jego złożenia w urzędzie gminy. Pieniądze będą wypłacane na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego, w terminie do 30 dni. Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie jest wypłacane z wyprzedzeniem (to jest na poczet przyszłych dni) – lecz za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.
Wzór wniosku o wypłatę świadczenia i karty osoby przyjętej do zakwaterowania można pobrać elektronicznie m.in. ze strony Urzędu Miasta i Gminy Serock pod TYM adresem.