Powstanie Krajowa Grupa Spożywcza. Ma zapewnić bezpieczeństwo żywieniowe w trakcie kryzysów

zakupy

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin informuje o bliskim zakończeniu prac nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. W skład państwowej spółki ma wchodzić 15 dużych producentów żywności.

 

 

We wtorek (29 marca) wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawili plany dotyczące powołania Krajowej Grupy Spożywczej. Według pomysłodawców Krajowej Grupy Spożywczej ma ona służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.

 

 

– W trakcie transformacji ustrojowej wiele dużych polskich firm upadło albo zostało przejętych przez obcy kapitał. My ten trend gospodarczy odwracamy. Budujemy duże polskie podmioty, takim podmiotem staje się Krajowa Grupa Spożywcza, takim podmiotem będzie powiększony Orlen. Budujemy i będziemy niedługo mówić o nowych podmiotach, nowych konsolidacjach w gospodarce – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Wcześniej w rozmowie z “Rzeczpospolitą” wicepremier poinformował, że grupę będzie tworzyć 15 ważnych spółek spożywczych podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. Według Jacka Sasina powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa, jakiej dotąd nie było.

Jakie działania będzie podejmować Krajowa Grupa Spożywcza?

– Tutaj mówimy o połączeniu spółek, które już funkcjonują. To nie generuje kosztów, a wręcz przeciwnie – powoduje, że będą możliwe pewnego rodzaju synergie, obniżenie kosztów działalności tego podmiotu. Zamierzamy w przyszłości dokonywać akwizycji – przekazał Jacek Sasin.

– Została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP – powiedział wicepremier.

– To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, proces powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze – dodał Jacek Sasin.

– Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Kolejnym etapem tego działania będzie przedłożenie Radzie Ministrów stosownego projektu uchwały i w ciągu 7 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych taki projekt uchwały przedłoży. Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem – wyjaśnił Sasin. Dodał również, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Podkreślił, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważne jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności. – Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy – zauważył.

– Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym – podkreślił szef resortu rolnictwa.