25 czerwca legionowscy radni zgodzili się na realizację usług nieuciążliwych i administracji publicznej na placu przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Jana III Sobieskiego (działka, na której znajduje się willa Kazinek).
Zmieniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tego terenu, pozwolili też na jednorodzinną zabudowę mieszkaniową, ale tylko od strony ulicy Wysockiego.
Zabytkowe ruiny w wizytówkę miasta
Ponad 1,22 ha plac położony przy wjeździe do Legionowa, między 4 ulicami: Jana III Sobieskiego, Norwida, Wysockiego i Warszawską, już od blisko 3 lat jest własnością miasta. Władzom w 2011r. udało się za 2 mln zł odkupić od 2 innych współwłaścicieli udziały w tym gruncie. Obecnie na działce stoi zdewastowana Willa Kazinek. Uchylony 25 czerwca przez miejską radę mpzp z 2008r. przeznaczał teren całej nieruchomości pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe i usługi.
Marzenia prezydenta o starostwie
– Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych planów dotyczących tej działki – oznajmił na sesji legionowskim radnym prezydent Roman Smogorzewski. – Marzy mi się tutaj starostwo powiatowe, a zmiana mpzp umożliwia realizację usług administracji publicznej w tym miejscu – mówił prezydent. Tymczasem radni z klubu „Prawa i Sprawiedliwości” („PiS”) wnioskując o zdjęcie z porządku obrad czerwcowej sesji projektu uchwały zmieniającej mpzp dla tego obszaru, przekonywali zebranych, że decyzję o przeznaczeniu tego ostatniego w mieście tak atrakcyjnego i mającego dostęp do wszystkich mediów i dróg terenu, trzeba dokładnie przemyśleć, konsultując ją zarówno z władzami powiatu i gmin ościennych, jak również z samymi legionowianami. – To jest idealne miejsce na szpital powiatowy – argumentował radny opozycji Konrad Michalski. – To nie działka ogranicza powstanie szpitala w Legionowie, tylko raczej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) – odpierał prezydent podnosząc zarazem, że brak usług zdrowia na tym terenie w obecnie obowiązującym w mieście Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) z 2007r. nie stoi na przeszkodzie, aby je jednak tam określić, ale dopiero w nowym opracowywanym właśnie dokumencie. Aktualne studium w centralnej części placu w tzw. strefie zakłóceń akustycznych od drogi krajowej nr 61, tj. od strony ulicy Warszawskiej dopuszcza adaptację zabytkowej willi „Kazinek” i pozostałych ruin budynków pod nieuciążliwe usługi komercyjne, zaś w części placu od strony ulic Wysockiego i Norwida zabudowę jednorodzinną i nieuciążliwe usługi komercyjne oraz publiczne.
Wcześniej nikt nic nie mówił
Mimo sprzeciwu opozycji, 18 na 20 głosujących radnych podniosło rękę „za” zmianą przeznaczenia tego terenu. Nad mpzp w właśnie podjętej przez radnych wersji pracowano już od wiosny 2013r. Wiosną br. z kolei projekt planu wyłożono na blisko 3 tygodnie do wglądu publicznego. W wymaganym terminie, czyli do 23 kwietnia, nikt nie zgłosił żadnych wniosków ani uwag do rozwiązań w nim użytych, zaś 28 marca na dyskusję publiczną nad nim nawet nikt z opozycji nie przybył.
Plac musi być widoczny
W nowym mpzp zakazano ogrodzenia ponad 1,22 ha nieruchomości w sposób uniemożliwiający zobaczenie jej zawartości oraz budowy z niej zjazdów z ulic Warszawskiej, Jana III Sobieskiego i Wysockiego. Pozwolono zaś na budowę wewnętrznych dróg dojazdowych wraz z parkingami, garażami, budynkami z płaskimi dachami i podziemnymi kondygnacjami oraz na nowe nasadzenia bądź przesadzenia wartościowszych drzew, w sytuacji gdyby obecnie znajdująca się tam roślinność kolidowała z jej infrastrukturą w przyszłości.
Powstaną tam 9-piętrowe biurowce?
Obejmującą 2 działki o łącznej powierzchni nieco ponad 1 ha centralną część placu, między ulicami Sobieskiego, Warszawską i Norwida w nowym mpzp w funkcji podstawowej przeznaczono na usługi administracji publicznej, zaś w uzupełniającej na usługi nieuciążliwe, znacząco nieoddziałujące na środowisko. Na co najwyżej 3 minimum 3,5 tys. m² i w 50 proc. zabudowanych działkach budowlanych możliwych do wydzielenia w przyszłości z tej części placu, w maksymalnie 9-piętrowych, nie wyższych jednak jak 40 m budynkach mogą być świadczone usługi komercyjne z zakresu administracji, wymiaru sprawiedliwości i utrzymania porządku publicznego, finansów, biur, handlu, rzemiosła oraz gastronomii. Nie przewidziano tu możliwości przeznaczenia działki na wielkopowierzchniowe centrum handlowe.
Tylko jeden budynek mieszkalny
Niepodzielną w przyszłości nieco ponad 2,5 tys. m² działkę budowlaną leżącą we wschodniej części placu przy ulicy Wysockiego, w nowym mpzp tylko w jednej funkcji podstawowej przeznaczono pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Na raptem 15 proc. jej powierzchni może powstać tylko jeden maksymalnie 2-piętrowy, nie wyższy jednak jak 9 m budynek mieszkalny.