Wojna na Ukrainie. Gdzie schrony w powiecie legionowskim? Jakie instrukcje w razie konfliktu zbrojnego?

group of little kids, siblings sitting quietly on wooden pallet on the floor in bomb proof shelter during air-raid attack. Sharing one blanket during freezing night. russian invasion to Ukraine

Wojna w sąsiedniej Ukrainie spowodowana agresywną, nieodpowiedzialną i nieprzewidywalną polityką Rosji sprawiła, że coraz więcej mieszkańców powiatu legionowskiego zadaje sobie również pytanie, gdzie szukać schronienia w razie wybuchu konfliktu zbrojnego lub wystąpienia klęski żywiołowej. Do naszej redkacji trafiło kilka pytań o schrony na czas ewentualnych ataków bombowych a także o procedury jakie w trakcie wojny obowiązywałyby ludność cywilną. 

 

 

24 lutego br. Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Codziennie dobiegają z terenu okupowanego państwa przerażające obrazy, kiedy to rosyjskie wojska bombardują obiekty nie tylko wojskowe, ale również coraz częściej cywilne takie jak szpitale, szkoły czy przedszkola. W ostatnim czasie świat obiegły przerażające sceny, kiedy armia rosyjska została wyparta z terenów ukraińskiego miasta Bucza. Ukraińscy żołnierze odkryli tam masowe groby cywili jak również ciała ludzi bestialsko zabitych przez okupantów i porzuconych na ulicach miasta.

 

 

W tej sytuacji jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą w Ukrainie coraz więcej osób mieszkających również na terenie powiatu legionowskiego zastanawia się czy znajdują się na terenie powiatu jakieś schrony lub bunkry, które mogą zostać udostępnione cywilom w razie wybuchu np. konfliktu zbrojnego. Również do redakcji Gazety Powiatowej zaczęły spływać od mieszkańców powiatu legionowskiego zapytania i prośby o ustalenie czy takie miejsca są dostępne.

 

Schronów u nas nie ma

O takie miejsca zapytaliśmy w Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie. Pytaliśmy się między innymi o to, czy na terenie powiatu legionowskiego są przygotowane schrony lub bunkry, z których mogliby skorzystać mieszkańcy powiatu legionowskiego przykładowo w czasie wybuchu konfliktu zbrojnego i ewentualnych nalotów lotniczych. – Na terenie powiatu legionowskiego nie ma obiektów typu schrony, jak również nie ma obiektów, które zostały wyznaczone do wykorzystania jako schrony. – poinformowała redakcję Gazety Powiatowej Joanna Kajdanowicz rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Pytaliśmy również czy Starostwo Powiatowe ma przygotowany “Plan Obrony Cywilnej” dla powiatu legionowskiego i czy istnieje możliwość zapoznania się z nim lub przedstawienia jego najważniejszych zapisów w razie wybuchu konfliktu zbrojnego lub wystąpienia klęsk żywiołowych. – Każda z gmin ma opracowany plan obrony cywilnej, który przewiduje rozwiązania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych różnego typu i na ich podstawie, w momencie wystąpienia takiej sytuacji, podejmuje stosowne działania. Również Powiat Legionowski posiada plan obrony cywilnej, jest to jednak dokument nieprzeznaczony do publicznego udostępniania. – przekazała naszej redakcji Joanna Kajdanowicz.

Jednak na stronie internetowej Urzędu Miasta Legionowo można znaleźć i pobrać “Plan Obrony Cywilnej” Miasta Legionowo z 2013 roku. Dokument ten liczy sobie 138 stron i można w nim znaleźć między innymi przyjęte schematy działania dla urzędników na wypadek m.in. wybuchu wojny. Znalazły się tam przykładowo wytyczne co do monitorowania zagrożeń oraz alarmowania o nich mieszkańców. Znalazły się tam również plany dotyczące ewakuacji ludności i koordynowania prac służb ratowniczych i opieki medycznej.

Zapytaliśmy, czy ten upubliczniony dokument  jest aktualny. Usłyszeliśmy, że on już nie obowiązuje a oid „jakiegoś czasu” jest przygotowany aktualny “Plany Obrony Cywilnej” dla Miasta Legionowo, ale nie może on zostać podany do publicznej wiadomości.

 

Do tematu będziemy wracać.