W sobotę (23 kwietnia) weszła w życie nowa ustawa o obronie ojczyzny. Zastąpiła kilka obowiązujących dotąd regulacji, w tym tę z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony. Wśród nowych zapisów znalazły się takie, które mają zachęcać młodych ludzi do wstępowania do wojska jak również zmiany limitów wiekowych. Co jeszcze uległo zmianie?
Ustawa wprowadza ochotniczą zasadniczą służbę wojskową. Ta ma trwać 12 miesięcy i będzie zbliżona do obowiązkowej służby, która od 2010 r. jest zawieszona. Armia zamierza stawiać na ochotników i aktywnie o nich zabiegać. Będą dodatkowe ułatwienia również dla pracujących i studiujących. To wszystko ma sprawić, że armia zawodowa wzrośnie z ok. 111 tys. obecnie do 250 tys. żołnierzy zawodowych. Liczba służących w Wojskach Obrony Terytorialnej ma również wzrosnąć z 32 tys. do 50 tys. Dodatkowo Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza specjalnymi dodatkami zachęcać doświadczonych żołnierzy do jak najdłuższego pozostania w szeregach armii.
– Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy. 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych, zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, atak Rosji na Ukrainę, pokazuje, że mieliśmy rację, co do kierunków modernizacji, a także co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze – przekazał kilka dni temu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Nowa ustawa jest dopiero początkiem modernizacji polskiej armii. Kolejnym takim czynnikiem ma być znaczne zwiększenie wydatków na armię przez rząd już od 2023 roku – Przyjęcie ustawy o obronie Ojczyzny jest bardzo ważnym wydarzeniem, ale w gruncie rzeczy jest dopiero początkiem procesu wzmacniania polskich sił zbrojnych. Ustawa stanowi bardzo ważny fundament do dalszego rozwoju. Co najmniej 3% PKB od przyszłego roku, które będzie przeznaczane na obronność oraz fundusz wsparcia sił zbrojnych to mechanizm finansowy, który umożliwi przyśpieszenie procesu modernizacji Wojska Polskiego. Ustawa to również fundament, na którym zwiększymy liczebnie Wojsko Polskie – powiedział minister obrony narodowej.
Ustawa o obronie Ojczyzny kompleksowo porządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych RP, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m. in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony. Do głównych celów ustawy, która zbiera i porządkuje dotychczas znajdujące się w kilkunastu różnych ustawach należy m. in.: zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz daje możliwość lepszego wyszkolenia żołnierzy. Zapisy mają ułatwić także służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie. – Jestem przekonany, że dzięki całej gamie zachęt przedstawionej w ustawie młodzi ludzie będą decydowali o tym, żeby służyć w Wojsku Polskim. Nawet, jeśli nie zwiążą się z wojskiem zawodowo, to będą przeszkoleni, będą gotowi, żeby natychmiast stanąć do obrony Ojczyzny. – podsumował Mariusz Błaszczak.