Wieliszew. Plan przestrzenny dla centrum Michałowa-Reginowa. Tereny w rejonie Głównej i Długiej będą rezerwowane pod nową szkołę

michałów-reginów

Michałów-Reginów w gminie Wieliszew, fot. GP (archiwum)

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla przeszło 75 hektarów położonych w centralnej części Michałowa-Reginowa w gminie Wieliszew, w rejonie trasy wodociągowej i terenów kolejowych. Zainteresowani mogą składać wnioski do miejscowego urzędu do 10 czerwca 2022r. Rozpatrzy je wójt Paweł Kownacki.

Wiosną 2015r. wieliszewscy radni przystąpili do uchwalania mpzp dla terenów o łącznej powierzchni przeszło 75 hektarów położonych w centralnej części Michałowa-Reginowa w gminie Wieliszew, w rejonie trasy wodociągowej i terenów kolejowych. Obszar ten obejmuje tereny zabudowane i zagospodarowane, a także niezagospodarowane i nieużytkowane rolniczo, porośnięte częściowo lasami. W obrębie tego opracowania znajdują się m. in. Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu oraz leżący w dolinie środkowej Wisły Główny Zbiornik Wód Podziemnych. Obecnie na wskazanych nieruchomościach nie obowiązuje żaden mpzp. – Do tutejszego Urzędu Gminy Wieliszew wpłynął wniosek dotyczący sporządzenia mpzp dla części wsi Michałów-Reginów w gminie Wieliszew w celu umożliwienia rozwoju zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – tak w 2015r. wieliszewski samorząd uzasadniał potrzebę uchwalenia nowych przepisów przestrzennych dla tej okolicy.

 

Można zgłaszać uwagi

Po 7 latach od przystąpienia do prac planistycznych dla centralnej części wsi Michałów-Reginów powstał projekt mpzp, z którym obecnie wieliszewianie mogą się zapoznać w magistracie. Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do 10 czerwca 2022r. Potem, nad każdym z nich pochyli się wójt Paweł Kownacki. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Wyłącznie jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa i usługi

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla przeszło 75 hektarów położonych w centralnej części Michałowa-Reginowa w sąsiedztwie trasy wodociągowej i terenów kolejowych ustanawia tam m. in. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, mieszkaniowo-usługową, teren usług publicznych oraz lasów. W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej tworzone przepisy przewidują wyłącznie zabudowę wolnostojącą lub bliźniaczą oraz uzupełnienie jej o nieuciążliwe usługi wbudowane w budynki mieszkalne. Maksymalną wysokość budynków ustalają na poziomie od 10 do 12 metrów, maksymalną powierzchnię zabudowy działek na poziomie od 20 do 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie od 60 do 70 procent. Z kolei w przypadku terenów mieszkaniowo-usługowych, projekt mpzp dla tej okolicy dopuszcza lokalizację co najwyżej 2-piętrowych wolnostojących budynków mieszkalnych i usługowych, nie wyższych jak 10 metrów. Maksymalną powierzchnię zabudowy dla zbudowanych w ten sposób działek ustala na poziomie 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 50 procent.

Nowa podstawówka w rejonie ulic Głównej i Długiej?

Nieruchomości położone w rejonie ulic Głównej i Długiej w Michałowie-Reginowie projekt mpzp przeznacza pod teren usług publicznych – mowa tu jest o rezerwie terenowej pod budowę nowej szkoły podstawowej. W przeznaczeniu uzupełniającym, dokument ten dopuszcza na tych działkach budowę 3-piętrowych, nie wyższych jednak jak 12 metrów budynków usługowych. Maksymalną powierzchnię zabudowy dla zbudowanych w ten sposób działek ustala na poziomie 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 50 procent.

Projekt nowego mpzp dla centrum Michałowa-Reginowa w gminie Wieliszew wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, fot. UG Wieliszew

 

Kolejna podstawówka i przedszkole na tyłach Domu Ogrodnika w Michałowie-Reginowie?

Wcześniej podaliśmy, że rezerwa terenowa pod budowę nowej szkoły podstawowej w obecnie wyłożonym do publicznego wglądu projekcie mpzp dla centralnej części Michałowa-Reginowa w gminie Wieliszew, w rejonie trasy wodociągowej i terenów kolejowych wskazana została na tyłach Domu Ogrodnika. Jest to nieprawda, gdyż powyższy dokument nie obejmuje tych obszarów. Owszem, na tyłach Domu Ogrodnika, wieliszewscy urzędnicy planują inwestycje oświatowe pod postacią budowy nowej podstawówki i przedszkola. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości. Mpzp dla tej okolicy jest jednak dopiero w opracowaniu, a na chwilę obecną nie wypracowano ostatecznych rozwiązań w tym względzie.

Artykuł edytowany 18 maja 2022r. o godzinie 8.00