W lipcu 2014 roku zakończyły się remonty w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, co spowodowało, że zegrzyńska „kuźnia łącznościowców” znacznie zmieniła swój wygląd.
Przebudowana została strzelnica garnizonowa w Kątach Węgierskich (miejscowość położona obok Legionowa) typu B do klasy I (najwyższy stopień zabezpieczenia pod kątem bezpieczeństwa użytkowania). Głównym inwestorem tego przedsięwzięcia był Stołeczny Zarząd Infrastruktury. W ramach robót strzelnica została przystosowana do strzelań zawartych w najnowszym programie strzelań z broni strzeleckiej „Szkol. 857/2012 z uzupełn. Nr 1”. Na tym obiekcie można wykonywać 40 rodzaje strzelań szkolnych, przygotowawczych i bojowych z różnego rodzaju broni (z pistoletu wojskowego, pistoletu maszynowego, karabinka oraz karabinu wyborowego) na odległość maksymalnie 200m do celów stałych i ukazujących się. W tym przedsięwzięciu przebudowane zostało całe pole tarczowe, odnowione zostały istniejące budynki – pomieszczenie socjalne obsługi, warsztat, magazyny (dobudowano sanitariat), wybudowano drogi wewnętrzne i parking, oraz zainstalowano system nagłaśniający, alarmowy oraz sterowania polem tarczowym AGAT/SZMARAGD. Na strzelnicy realizowane jest szkolenie strzeleckie żołnierzy CSŁiI, Garnizonu Zegrze i z innych pobliskich jednostek wojskowych.
Natomiast w kompleksie koszarowym przy ul. Juzistek 2 położona została nowa nawierzchnia asfaltowa na ulicach gen. bryg. Heliodora Cepy oraz Radziwiłłowskiej (oraz jej dwóch bocznych), a także nowa kostka brukowa na chodnikach przylegających do tych dróg. Głównym inwestorem tego przedsięwzięcia był 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu.
Ponadto przy jednostce wojskowej (naprzeciwko Biura Przepustek nr 1) wybudowany został parking, w ramach modernizacji dróg i parkingów w Zegrzu. Wykonana została nowa nawierzchnia utwardzana na 71 stanowisk parkingowych, odwodnienie, oświetlenie oraz zasadzono nową zieleń. Inwestorem nowego parkingu był Urząd Miasta i Gminy w Serocku.
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jako ośrodek realizuje szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego (także na potrzeby Polski Kontyngentów Wojskowych) w oparciu o nowoczesne obiekty szkoleniowe (m.in. także jedyny w Polsce Lądowy Tor Przeszkód), co przyczynia się do podniesienia jego jakości. Corocznie w zegrzyńskim ośrodku szkoli się ok. 5 tys. żołnierzy z różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP.
Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran