Jedna trzecia mieszkańców Legionowa jest w wieku 50+. W trosce o dobro tej grupy mieszkańców Urząd Miasta i działające w Legionowie stowarzyszenia podejmują szereg działań na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia oraz integracji środowiska seniorów. Od 10 lat w mieście działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, Straż Miejska podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa tej grupy społecznej, miasto finansuje programy zdrowotne dla seniorów.
Często zapracowani i zabiegani przez całe życie, dopiero w okresie zwanym „jesienią życia” seniorzy znajdują czas na odkrycie pasji, pogłębianie zainteresowań, kontakty z innymi ludźmi. Dzieląc wolny czas pomiędzy wnuki i dzieci znajdują czas na korzystanie z dostępnej w mieście oferty kulturalnej, oświatowej i rekreacyjnej.
Nauka po 60.
Od 10 lat działa Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przez jego progi przewinęło się do tej pory 654 mieszkańców. Ponad 90% z nich to panie. Najczęściej kierują się chęcią poszerzenia wiedzy i umiejętności, potrzebą wykonywania prac dla środowiska i drugiego człowieka, zdobycia uznania w grupie i środowisku, wypełnienia czasu wolnego, utrzymaniem więzi towarzyskich.
Pragną także zrealizować marzenia, na które nie mieli czasu wcześniej.
Uniwersytet proponuje słuchaczom w Legionowie i trzech Filiach w Serocku, Nasielsku i Nowym Dworze Mazowieckim cykle wykładów z zakresu zdrowia, medycyny, religii, fizyki, biologii itp. Popularne są języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski, zajęcia komputerowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyczne i rehabilitacji ruchowej, w których uczestniczy ponad 100 studentów.
Słuchacze realizują swoje indywidualne zainteresowania na warsztatach fotograficznych, plastycznych, origami, uprawy roślin, pamięci i innych. Przy uniwersytecie działają także kluby: szachowy „HETMAN” i brydżowy „KIER” oraz chór „Belcanto’ i grupa teatralna „Etiuda”.
Bezpieczeństwo osób starszych
Coraz częściej media donoszą o przestępstwach, w których poszkodowane są starsze osoby – oszustwa „na wnuczka”, „na administratora”, których ofiarami padają zwykle emeryci i renciści. Legionowska straż miejska zorganizowała serię spotkań z seniorami, wydała także przewodnik, w którym mówi, że wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by czuć się bezpiecznym we własnym domu.
Aktywność to podstawa
Podstawą długiego i zdrowego życia jest aktywność zarówno fizyczna, jak i umysłowa. Aktywność fizyczną należy oczywiście dostosować do stanu zdrowia, wydolności i tolerancji wysiłku fizycznego danego organizmu. Bezpieczne dla seniorów są zajęcia jogi, basen czy gimnastyka – takie zajęcia oprócz Uniwersytetu III Wieku organizują także kluby fitness. Jeszcze w tym roku miasto wybuduje skierowany głównie do osób starszych Park Zdrowia, kompleks parkowo-rekreacyjny z tężnią, trasami nordic walking oraz miejscami wypoczynku. W Parku Zdrowia starsi mieszkańcy będą mogli odpocząć i zrelaksować się oraz zadbać o swoją kondycję – znajdzie się tam druga w mieście siłownia „pod chmurką”.
Razem łatwiej
Kiedy dzieci i wnuki dorosną, seniorom często zaczyna doskwierać samotność. Osoby tęskniące za towarzystwem i przyjaźnią korzystają z oferty organizacji zrzeszających seniorów, takich jak Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy też legionowskie Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” (prowadzące Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku), które powołało do życia Legionowskie Centrum Aktywizacji Seniorów. Jego celem jest zwiększenie integracji środowiska osób starszych, ich uaktywnienie oraz umożliwienie osobom starszym samorealizacji. Centrum prowadzone jest przez wolontariuszy wywodzących się z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Centrum przygotowało dla seniorów z Legionowa i Powiatu Legionowskiego ciekawą ofertę spędzenia czasu wolnego, spotkania się z przyjaciółmi przy kawie w miłej i swobodnej atmosferze. Seniorzy gotowi do regularnych zajęć mogą zapisać się do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który oferuje szereg kursów i szkoleń.
Świadomy senior
Przy Centrum Aktywizacji Seniorów prowadzony jest Punkt Informacyjny dla Seniorów, gdzie można uzyskać aktualne informacje o uregulowaniach prawnych dotyczących osób starszych i możliwościach otrzymania pomocy i wsparcia od różnych instytucji. Można liczyć także na porady w sprawach dotyczących zdrowia. Porady te są bezpłatne i udzielają ich specjaliści – także seniorzy. Są wśród nich emerytowany radca prawny, byłe główne księgowe, psycholog, lekarz. Można się dowiedzieć m.in. jak sporządzić umowę, testament, jak uzyskać grupę inwalidzką. Kilka wolontariuszek, oprócz udzielania porad, pomaga także załatwiać konkretne sprawy np. w urzędach czy sądach. Działa tu forma doradztwa kryzysowego. Osoby po ciężkich przejściach, np. po śmierci bliskich, mogą skorzystać z rad specjalisty lub po prostu z kimś porozmawiać. Centrum znajduje się przy ul. Piłsudskiego 3 (były budynek urzędu miasta).
Legionowska Rada Seniorów
Powołana w 2011 roku Legionowska Rada Seniorów jest przedstawicielstwem organizacji reprezentujących środowiska seniorów, emerytów, rencistów oraz instytucji realizujących na ich rzecz zadania przy Prezydencie Miasta Legionowo. Celem działania Rady jest integracja i wspieranie środowiska seniorów oraz reprezentowanie zbiorowych interesów tej grupy na zewnątrz.
W skład Rady wchodzi 10 osób – przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”, Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie, Rady Miasta Legionowo, Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Główny Specjalista ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Wszyscy członkowie pełnią swoje funkcje społecznie.
Do zadań Rady należy m. in. inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej seniorów oraz do pełnego zaspokojenia potrzeb tej grupy społecznej, podejmowanie działań zmierzających do wykorzystania potencjału i czasu ludzi starszych, opiniowanie lokalnych rozwiązań prawnych dotyczących sytuacji seniorów, doradztwo w zakresie zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej i usług opiekuńczych.