Legionowo. Ceny ciepła jeszcze w tym roku znów pójdą w górę. – Podwyżki mogą wynieść nawet 50 procent – nie pozostawia złudzeń szefostwo elektrociepłowni

PEC Legionowo lipiec 2020 (1)

PEC w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Legionowska elektrociepłownia planuje podnieść ceny ciepła. Skali tych podwyżek oraz daty, od której zacznie obowiązywać nowy cennik jeszcze nie znamy. Niemniej jednak, prezes tej spółki, Marek Pawlak nie pozostawia złudzeń co do ich wielkości, sygnalizując nawet 50- procentowy wzrost tych cen.

Od lutego za ogrzanie mieszkań płacimy o 25 procent więcej. Będzie jeszcze drożej!

Przybliżmy. Od 1 lutego 2022r. o około 25 procent zdrożała dostawa ciepła w Legionowie. Przełożyło się to na wyższe koszty ogrzania mieszkań, a także na wzrost opłat za ciepłą wodę. Zdaje się, że ceny tego medium w najbliższej przyszłości – a na pewno jeszcze w tym roku – znów pójdą w górę. Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozpatruje bowiem nowy wniosek taryfowy, jaki w sprawie nowych cen ciepła w Legionowie złożyło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Szefostwo miejskiej elektrociepłowni na ten moment nie ujawnia detali związanych ze złożonym wnioskiem. Chodzi m. in. o proponowaną cenę za 1 GJ oraz datę obowiązywania nowego cennika. Niemniej jednak prezes PEC, Marek Pawlak nie pozostawia złudzeń, co do wielkości tych podwyżek, sygnalizując nawet 50-procentowy wzrost tych cen.

 

Przez drastyczny wzrost cen węgla i gazu

Szefostwo legionowskiej elektrociepłowni dość obszernie tłumaczy się ze złożenia nowego wniosku taryfowego na nowe, wyższe ceny ciepła w naszym mieście. – W maju 2022r. PEC złożyło wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła do URE. Nie jesteśmy wyjątkiem, bowiem z uwagi na drastyczne podwyżki cen węgla oraz absolutnie wszystkich innych nośników energii, przedsiębiorstwa ciepłownicze aktualizują już swoje taryfy. W chwili obecnej trwa postępowanie administracyjne zainicjowane ww. wnioskiem, który w jego trakcie podlega wielu zmianom i nie jest możliwe dokładne określenie, jaki będzie ostateczny kształt taryf. Decyzję tę podejmuje prezes URE. Z pewnością jednak będzie to znaczący wzrost cen, większy niż przy ostatnich zmianach obowiązujących od lutego 2022r. i może wynieść nawet około 50 procent – wyjaśnia Marek Pawlak , prezes legionowskiej elektrociepłowni.

Powodem podwyżki, jak wspomniałem powyżej, jest przede wszystkim wzrost cen węgla, do poziomów jakich nigdy do tej pory nie obserwowaliśmy w naszym kraju. Należy podkreślić, że w zeszłym roku PEC Legionowo nabywał węgiel za cenę 350 – 400 zł za tonę, natomiast przetargi, jakie przeprowadziliśmy w tym roku, bądź nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert, albo proponowane w nich ceny potrafiły osiągnąć poziom ponad 2300 zł za tonę. Spowodowane jest to oczywiście niedoborem węgla w Polsce, który szacowny jest nawet na 12 mln ton. W dalszym ciągu także rosną koszty uprawnień do emisji CO2, a kryzys na europejskim rynku gazowym trwa nadal, utrzymując niezwykle wysokie tego surowca. O ile w minionym sezonie grzewczym możliwe było częściowe zastąpienie produkcji ciepła z gazu produkcją z tańszego węgla, dzięki czemu uniknęliśmy drastycznych podwyżek, dziś takie działania nie wpłyną już na ceny dla mieszkańców. Wszystkie paliwa bowiem są niezwykle drogie, a ich ceny dosłownie z dnia na dzień rosną. Oczywiście wzrosły także wszelkie inne koszty funkcjonowania ciepłowni i za każdą usługę, każdy materiał musimy płacić więcej. – tłumaczy Marek Pawlak.

-Należy podkreślić, że składając wniosek do URE zobowiązani jesteśmy do dołączenia wszystkich dokumentów księgowych – faktur i zawartych już umów dotyczących ponoszonych kosztów. To na ich podstawie URE zatwierdza taryfę. Oznacza to także, iż w przypadku gdy sytuacja na rynku paliw unormuje się i ceny powrócą do poziomów sprzed napaści Rosji na Ukrainę, taryfy automatycznie będą malały. W szczególności jednak chcę podkreślić, iż sytuacja Legionowa jest zdecydowanie lepsza od innych, podobnych miast posiadających swoje systemy ciepłownicze. Posiadamy bowiem dwie miejskie spółki zajmujące się wytwarzaniem ciepła – tj. PEC Legionowo oraz Nowa Energia Legionowo, która zakończyła już proces inwestycyjny i uzyskała pozwolenie na użytkowanie nowej kotłowni gazowej. Instalacje te mogą działać łącznie lub niezależnie od siebie, wykorzystując jako źródła podstawowe kotły na węgiel kamienny, bądź też kotły i silniki na gaz. Taka dywersyfikacja technologii zapewnia bezpieczeństwo energetyczne naszych mieszkańców, a dostawy ciepła nie są w żaden sposób zagrożone – dodaje.