Jeszcze tylko dzisiaj tj. 3 czerwca 2022r. można wnieść uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 400 hektarów lasów, łąk i pastwisk położonych w części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. Urzędnicy chcą uchronić ten cenny przyrodniczo obszar przed zabudową. Nie ukrywają jednak, że deweloperzy i właściciele tych łąk chcą tu zupełnie czegoś innego. – Bardzo proszę o liczny udział w konsultacjach – apeluje do wieliszewian w mediach społecznościowych wójt Paweł Kownacki.
Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu pod silną presją urbanistyczną
Przybliżmy. 24 lutego 2022r. wieliszewski samorząd przyjął uchwałę o przystąpieniu do sporządzania nowego mpzp dla cennych pod względem przyrodniczym terenów leżących przy ulicach Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. – Obszar opracowania projektu mpzp w większości stanowią użytki rolne, głównie łąki i pastwiska, poprzecinane siecią rowów melioracyjnych i kanałów z uwagi na położenie w prakorycie rzeki Narwi. Obszar planu w całości znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zespoły torfowo-leśne Kałuszyn, znajdują się w granicach strefy szczególnej ochrony ekologicznej obszaru chronionego, a pozostała część opracowania znajduje się w strefie zwykłej. Ponadto w granicach projektu planu znajdują się liczne stanowiska archeologiczne o charakterze zabytkowym – taki zasięg planowanej reformy przestrzennej określono w jej uzasadnieniu. – Mając na uwadze wysoką wartość przyrodniczą i kulturową opisanych obszarów należy podjąć wszelkie starania w celu ochrony powyższych terenów przed silną presją urbanistyczną – zgodzili się wówczas wszyscy wieliszewscy radni. Podobną opinią, co do niezabudowywania tego terenu podzielił się wówczas z opinią publiczną wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki. – Radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu, który obejmuje łąki kałuszyńskie, klucowskie oraz krubińskie. Przyjęcie tego planu pozwoli uchronić ten ogromny obszar około 400 hektarów od zabudowy – oznajmił pod koniec lutego 2022r. w mediach społecznościowych.
Mieszkańcy mogą składać uwagi!
Procedura planistyczna dla wskazanych obszarów wciąż trwa i jeszcze nic nie jest przesądzone. Obecnie można składać uwagi do projektu mpzp dla tej okolicy. Przyjmowane są one w wieliszewskim magistracie do piątku, 3 czerwca 2022r. Potem nad każdą z tych uwag pochyli się wójt Paweł Kownacki. To on zdecyduje na mocy obowiązujących przepisów m. in. ogólnego wieliszewskiego studium z 2013r., czy dany postulat uwzględnić, czy też odrzucić. Następnie, w kwestii wniesionych do tego dokumentu uwag wypowie się cała Rada Gminy Wieliszew.
Łąki, czy zabudowa?
Podczas procesu wnoszenia uwag do założeń planistycznych dla około 400 hektarów lasów, łąk i pastwisk położonych w części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew, wójt Paweł Kownacki ujawnił, że wiele z nich dotyczyło możliwości zabudowania tych terenów nowymi budynkami, a takowe postulaty w większości złożyli albo deweloperzy albo właściciele tamtejszych łąk. – Okazuje się, że właściciele łąk i deweloperzy oczekują czegoś zupełnie innego – chcą by mogła na tym terenie powstać zabudowa mieszkaniowa lub letniskowa – ujawnił w środę, 1 czerwca 2022r. w mediach społecznościowych. – Bardzo proszę o liczny udział w konsultacjach – czy wskazane na załącznikach zdjęciowych tereny powinny zmienić swój charakter, jak oczekują właściciele, czy powinny zostać zachowane jak wskazuje uchwalone w 2013r. studium rozwoju gminy – zwrócił się następnie do wieliszewian.
Tereny objęte projektem nowego mpzp dla okolic ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew, fot. Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki Facebook