Powiat to jednostka samorządu terytorialnego łączącą instytucje rządowe z samorządowymi. Powiaty zapewniają mieszkańcom dostęp do różnego rodzaju usług takich jak opieka medyczna, sądownictwo czy ochrona bezpieczeństwa. Związek Powiatów Polskich przygotował podsumowanie ostatnich kilkudziesięciu lat funkcjonowania powiatu od momentu reformy samorządowej przeprowadzonej pod koniec XX wieku w Polsce.
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich Podwaliny pod jednostkę samorządu terytorialnego, którą jest powiat stworzono już w XIII wieku. Na przestrzeni wieków zmieniała się rola starostów, jak i samych powiatów. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawsze była to niezwykle istotna wspólnota mieszkańców.
Zmiany podziału administracyjnego państwa w 1975 roku, a co za tym idzie, administracyjna likwidacja powiatów, były zerwaniem z historycznie ukształtowanymi strukturami powiatów i województw. Jednak naturalna, tradycyjna wspólnota mieszkańców czująca więź z powiatem trwała nadal. Oficjalnie reaktywowany w 1999 roku samorząd powiatowy był jednym z kolejnych etapów decentralizacji władzy publicznej, a jednocześnie naturalnego usamorządowienia określonej, historycznie trwającej wspólnoty.
Z założenia i w praktyce powiat jest ośrodkiem, w którym obywatel otrzymuje pełny zakres usług publicznych. Co jednak najważniejsze, powiat daje poczucie bycia u siebie. I to właśnie powiatowa wspólnota społeczna dokonuje świadomego wyboru swoich przedstawicieli działających na ich rzecz. Właśnie m.in. dzięki tym decyzjom mieszkańcy danego powiatu mogę wieść swoje spokojne codzienne życie w naturalnie ukształtowanej przestrzeni.
źródło: Związek Powiatów Polskich
Film przygotowany przez Związek Powiatów Polskich, który podsumowuje historię funkcjonowania powiatów w Polsce: