Tryptofan jest aminokwasem egzogennym. Zalicza się do grupy związków, które nie są syntezowane w organizmie. Tym samym należy dostarczać go z pokarmem. Jednak w związku z prowadzonymi dietami wegańskimi, odchudzającymi, lub wegetariańskimi może dojść do niedoborów aminokwasów. W takiej sytuacji warto zdecydować się na dodatkową suplementację tryptofanu.
Właściwości tryptofanu – korzyści z suplementacji
Stosując l-tryptofan w kapsułkach można skutecznie uzupełnić niedobory w organizmie. Tryptofan jest jednym z najczęściej wybieranych suplementów diety mających na celu poprawę komfortu i jakości życia. Wynika to z faktu, że tryptofan jest aminokwasem biorącym udział w syntezie białek. Tym samym organizm wykazuje na niego silne zapotrzebowanie. Wśród właściwości tryptofanu wyróżnia się jego zależność z serotoniną, zwaną hormonem szczęścia. Jest ona odpowiedzialna za dobre samopoczucie, optymistyczne nastawienie do życia.
Poziom serotoniny może zostać podniesiony między innymi po wysiłku fizycznym, jedzeniu czekolady lub słuchaniu ulubionej muzyki. Aby jednak jej produkcja była możliwa, konieczny jest optymalny poziom tryptofanu. Wpływa on również na melatoninę. Dodatkowo jest kluczowym aminokwasem w przypadku kobiet karmiących. Wykazuje także korzystny wpływ na układ nerwowy oraz pracę mózgu.
Połączenie zróżnicowanej diety z suplementacją tryptofanu
Za utrzymanie optymalnego poziomu składników odżywczych w organizmie warto opierać się na bogatym jadłospisie. Tryptofan odnaleźć można między innymi w
- mięsach,
- rybach,
- nabiale,
- pestkach dyni,
- bananach.
Jeżeli jednak zauważalny jest niedobór tryptofanu, wówczas warto stosować okresowo wysokiej jakości suplementy diety. Dzięki czemu z łatwością uniknąć można niedoborów. W związku z tym, że tryptofan poprawia stan zdrowia osób w depresji, ale również przy szeregu innych dolegliwości, jak i pracę mózgu – jest to niezbędny aminokwas w organizmie. Jednak w przypadku suplementacji tryptofanu wraz z innymi suplementami diety najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Nadmiar tryptofanu może być stosunkowo szkodliwy dla wątroby oraz spowodować bóle brzucha, nudności oraz senność.
Natomiast przy prawidłowym dawkowaniu tryptofanu różnicę można odczuć już po tygodniu. Oznacza to lepsze samopoczucie, większą aktywność i zaangażowanie w codzienne obowiązki, ogólny optymizm, a także energię życiową. Pozytywne działanie tryptofanu odczuć mogą także osoby cierpiące na bezsenność. Tryptofan pozytywnie wpływa na regenerację organizmu podczas snu oraz odpoczynek.
Istotne informacje na temat tryptofanu
Kiedy tryptofan dostaje się do mózgu, zostaje wykorzystywany do produkcji melatoniny, która jest odpowiedzialna za nastrój. Niestety niektóre aminokwasy oraz dieta bogatobiałkowa mogą hamować przenikanie tryptofanu do mózgu. Z kolei niedobór tryptofanu przyczynia się między innymi do gorszej pamięci, obniżonego nastroju, a także pojawienia się objawów depresyjnych. Mogą potęgować się również zachowania agresywne i lęki.