Od kilku tygodni towarzyszy nam pogoda ze słonecznym niebem i upalnymi temperaturami powyżej 20°C a nawet 30°C. Z tego powodu wiele osób szuka chwili wytchnienia od tropikalnej pogody na wodą. Niestety chwila nieuwagi, skurcz, alkohol lub brawura mogą doprowadzić do tragedii podczas spędzania wolnego czasu nad wodą. Wiedzą o tym dobrze służby ratownicze. Tylko od początku czerwca utonęło w Polsce 71 osób. Dodatkowo od ubiegłego piątku (24 czerwca) rozpoczęły się w naszym kraju wakacje szkolne. Oznacza to, że nad wodami pojawi się jeszcze więcej ludzi. Mając to na uwadze funkcjonariusze policji i strażacy zaczęli prowadzić wspólne patrole na wodach powiatu legionowskiego.
Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że tylko od początku czerwca 2022 roku utonęło 71 osób. Również w powiecie legionowskim w ostatnich dniach doszło do tragedii. W poniedziałek (27 czerwca) pod wodą w pobliżu plaży w Wieliszewie zaginął 19-letni mężczyzna. Niestety po kilku godzinach poszukiwań przez służby ratownicze zostało wyłowione ciało mieszkańca powiatu legionowskiego (więcej pisaliśmy TUTAJ).
– Sezon wakacyjny, wysokie temperatury i wzmożony czas urlopów sprzyja masowemu i czynnemu spędzaniu czasu nad wodą. Bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy wypoczynku leży w zainteresowaniu wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego też już w miniony weekend wzmożone działania prewencyjno-edukacyjne rozpoczęły się również na terenie powiatu legionowskiego. Na wspólne patrole w rejonach akwenów wodnych wyruszyli policjanci i strażacy. Tak łączone służby spotkać będzie można przez cały okres wakacyjny. Głównym celem tych działań jest propagowanie właściwych zachowań na wodą, przestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania, uprawiania sportów wodnych, czy wędkowania. Całość działań powiązana jest z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji informacyjno–edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. – informuje podkom. Justyna Stopińska z KPP w Legionowie.
Policja podaje kilka prostych, ale ważnych rad jak bezpiecznie spędzać czas i cieszyć się urokami lata nad wodą:
- Kąpać się tylko w miejscu do tego wyznaczonym. Takie miejsce nadzorować musi ratownik WOPR.
- Tzw. dzikie kąpieliska oraz kąpieliska będące zalanymi żwirowniami to ogromne niebezpieczeństw– są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
- Zorganizowane kąpielisko musi posiadać regulamin określający zasady korzystania z niego – zapoznaj się z nim i stosuj się do wytycznych.
- Nie skacz do wody i nie wypływaj poza wskazany do kąpieli obszar.
- Widzisz na maszcie czerwoną flagę? Oznacza to, że ratownik stwierdził, że kąpiel z jakiegoś powodu może zagrażać życiu i zdrowiu. Nie lekceważ tego.
- Zabierasz dzieci nad wodę? Nie spuszczaj ich z oka – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
- Alkohol nie jest dobrym kompanem do uprawiania sportów wodnych.
- Korzystając z łódki czy kajaka załóż kapok dopasowany do wzrostu i masy ciała.
Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o najważniejszych zasadach, których trzeba przestrzegać, wypoczywając nad wodą: