W piątek (29 lipca) weszła w życie ustawa pozwalająca składać wnioski o wakacje kredytowe. W pozostałym okresie 2022 roku można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej a między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat. W 2023 roku z takiej możliwości będzie można skorzystać w każdym z kwartałów i zawieszeniu będzie mogła ulec jedna rata w każdym z nich. Ekonomiści przewidują, że wnioski o odroczenie rat może złożyć nawet 85 procent kredytobiorców. Warto jednak dokładnie zwracać uwagę na komunikaty banków, ponieważ część procedur może się w poszczególnych przypadkach odrobinę różnić.
Prezydent Andrzej Duda 14 lipca br. podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ma na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne poprzez możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.
Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Wakacje kredytowe oznaczają zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, do których kredytobiorca zobowiązany jest na podstawie zawartej umowy o kredyt hipoteczny, niebędący kredytem walutowym. Dodatkowo okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania, dlatego okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu będą ulegały stosownemu przedłużeniu.
Wakacje kredytowe będą dotyczyły tylko tych osób, które wzięły kredyt w złotówkach na zakup domu lub mieszkania, w którym mieszkają. Oznacza to, że z takiego rozwiązania nie będą mogły korzystać osoby, które kupiły mieszkania na wynajem.
Można skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy, do końca 2023 roku:
- od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – dwa miesiące,
- od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – dwa miesiące,
- od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.
Jak i kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Ważną sprawą jest to, że wniosek o wakacje kredytowe trzeba złożyć przed terminem opłaty raty. Część banków informuje, że wniosek można złożyć w dniu zapadalności kredytu, ale niektóre ostrzegają, że trzeba to zrobić dzień przed terminem opłaty raty hipotecznej. Najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z regulaminem dotyczącym wakacji kredytowych banku, w którym będziemy składać wniosek. Jeżeli więc chcemy skorzystać z wakacji kredytowych jeszcze w sierpniu należy złożyć stosowny wniosek do banku jak najszybciej.
Wniosek o wakacje kredytowe można składać na dwa główne sposoby — za pomocą systemów bankowości online albo w placówce banku. Niektóre instytucje oferują też dodatkowe sposoby, jak wysłanie wniosku e-mailem.