Większość legionowskich radnych zgodziła się na udzielenie Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej (PEC) 10 mln zł pożyczki na zakup węgla niezbędnego do ogrzania mieszkań w nadchodzącym sezonie grzewczym. Alternatywą dla niepożyczenia tych pieniędzy byłaby kolejna podwyżka taryf za ciepło. Aktualnie, to ryzyko wciąż występuje, choć jest dużo mniejsze.
W poniedziałek, 1 sierpnia 2022r. na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Legionowo zgodziła się na udzielenie przez miasto miejskiej spółce ciepłowniczej 10 mln zł pożyczki. Pieniądze są potrzebne PEC na zakup węgla niezbędnego do ogrzania mieszkań i obiektów użyteczności publicznej w nadchodzącym sezonie grzewczym.
Nieskorzystanie z tej oferty to grzech zaniedbania – ocenia wiceprezydent Pawlak
Z wyjaśnień szefostwa legionowskiej elektrociepłowni wynika, że obecnie udało im się zakontraktować pewną część miału węglowego, jednak z uwagi na m. in. bardzo niestabilną sytuację na tym rynku i gwałtownie rosnące ceny węgla zmieniły się warunki płatności i aktualnie za zamówiony węgiel trzeba płacić z góry. A taką kwotą, legionowski PEC na daną chwilę nie dysponuje. Stąd pomysł na wzięcie pożyczki od miasta. – Pożyczka z banku byłaby jeszcze droższa – to ocena prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego. Z kolei w opinii wiceprezydenta Marka Pawlaka, niekupienie tej partii węgla w sytuacji, gdy na rynku występują jego braki, a jego ceny gwałtownie szybują w górę byłoby grzechem zaniedbania ze strony rządzących Legionowem.
Resztę węgla kupią potem
Te 10 milionów złotych nie wystarczy na 25 tysięcy ton węgla, czyli na tyle ile go potrzebujemy w sezonie grzewczym. Te pieniądze wystarczą na mniej, niż połowę tego węgla – wyjaśniał radnym Marek Pawlak, wiceprezydent Legionowa i zarazem prezes zarządu PEC. – Resztę węgla zakupimy z opłat uiszczanych przez mieszkańców – dodawał.
Czy będzie kolejna podwyżka taryf za ciepło w Legionowie?
Alternatywną dla nieudzielenia legionowskiej elektrociepłowni wskazanej podwyżki byłaby kolejna podwyżka taryf za ciepło. W aktualnej sytuacji to ryzyko wciąż występuje, jednak jest już dużo mniejsze. Podczas poniedziałkowej sesji, żaden z włodarzy rządzących Legionowem nie obiecał, że kolejnych podwyżek opłat za ciepło w naszym mieście w tym roku już nie będzie.
Podobne uchwały podejmują inne polskie samorządy. Wszystko po to, aby ich mieszkańcy zimą mieli ciepło w swoich mieszkaniach i nie było konieczności zamykania szkół z powodu zbyt niskich panujących w nich temperatur.
Spłata pożyczki ma nastąpić do 31 sierpnia 2024r. Zabezpieczeniem ma być weksel in blanco z deklaracją wekslową. Oprocentowanie pożyczki wyniesie 8,1 procenta w skali roku.