W dniach 12-14 sierpnia odbyły się warsztaty zielarskie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie smaki” w Kałuszynie w ramach projektu „Kałuszyński stół pełen ciepła- budowanie wspólnoty poprzez promowanie kuchni tradycyjnej”.
Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 50 osób, mieszkańców gminy Wieliszew w różnym wieku. Najpierw był wspólny spacer na okoliczne łąki, na których prowadzący Oskar Didyk bardzo szybko znalazł ciekawe eksponaty. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o roślinach, które rosną tuż obok nas, a które mają dużo mocy do wykorzystania w medycynie, kuchni i kosmetyce. Był więc magiczny wrotycz, kojący rumianek, dziurawiec, krwawnik, babka czy też dzika marchew i stanowiąca wojenny substytut kawy cykoria podróżnik. Po spacerze, w remizie OSP Kałuszyn uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu o ziołach oraz o zasadach BHP ich używania a następnie przystąpili do części praktycznej. Z pomocą wykładowcy, zostały zrobione ziołowe kadzidełka, piwo z jałowca, mieszankę ziół prowansalskich i sól ziołową.
Przed organizatorem kolejne działania projektowe. Planuje się warsztaty piekarnicze, wędzarskie, serowarskie, pierogarskie, przetwórcze oraz cukiernicze. Powstał też blog kulinarny wieliszewnatalerzu.pl na którym umieszczane są zarówno przepisy tradycyjne rodzimej kuchni, jak i ich modyfikacje oraz te, które wykorzystują lokalne dobra natury. W projekcie powstanie publikacja kulinarna, stanowiąca prezentacje naszej gminy „od strony kuchni”.
Projekt „Kałuszyński stół pełen ciepła- budowanie wspólnoty poprzez promowanie kuchni tradycyjnej” będzie trwał do jesieni 2023 roku i zawiera dużo działań, których celem jest integracja mieszkańców poprzez zaproponowanie im aktywności umożliwiających rodzinne spędzanie wolnego czasu. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu NOWEFIO.