Zajęcia plastyczne w ramach projektu „Sztuka Serock jednoczy” współfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tym razem zjednoczyły społeczność Wierzbicy. Odbyły się – jak zawsze w sobotę – 6 listopada 2010 r. w świetlicy terapeutycznej i zgromadziły wiele osób w wieku od 7 do 38 lat.
Uczestnicy pod kierunkiem instruktorki, pani Pauliny Nowaczyk-Pisarskiej, bawili się w układanie mozaiki z płytek ceramicznych i fugowanie prawdziwą fugą. Nie układano jednak płytek w łazience, lecz tworzono obrazy.
Mozaika jest techniką wywodzącą się ze staroźytności, najpełniej rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego: Grecji, Rzymie i na Bliskim Wschodzie. Tę bardzo efektowną technikę dekoracyjną wykorzystywano do zdobienia bogatych domów i kościołów.
Najsłynniejszą mozaiką staroźytną jest „Bitwa pod Issos”, która zdobi posadzkę Domu Fauna w Pompejach. Inne słynne mozaiki – najstarsze w Europie, bo pochodzące z VI wieku – znajdują się w kościele San Vitale w Rawennie. W Polsce równieź moźna podziwiać ściany pokryte obrazami mozaikowymi, najczęściej w kościołach, np. w kościele w Medyni Głogowskiej, ale nie tylko. Moźemy się poszczycić nawet współczesnymi dziełami artystycznymi wykonanymi z mozaiki, piękną ścianę mozaikową ma np. budynek Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Z drobnymi płytkami zmagają się najsłynniejsi projektanci światowi. Tworzą oni rozmaite obiekty – wazony, czajniki, czy – jak Jaime Hayón – szachy.
Nasi uczestnicy warsztatów teź popisali się artystycznym zmysłem. Powstały mozaikowe rybki, motylki, ślimaki, listki i inne ciekawe obrazki. Bardziej cierpliwe osoby tworzyły z bardzo drobnych kawałeczków. Płeć męska wybierała raczej całościowe elementy mozaiki i nie rozdrabniała się za bardzo.
Cały proces tworzenia obrazków mozaikowych wymaga niezwykłej cierpliwości i odpowiedniego miejsca. Fugowanie to jednak brudna robota. Nie zalecamy tworzenia obrazów mozaikowych w salonie, ale pomieszczenia mniej reprezentacyjne, które posiadają dostęp do bieźącej wody, świetnie się do tego nadają. Warto doskonalić tę ciekawą formę pracy artystycznej. Jest przy niej duźo zabawy, a efekty naszej działalności cieszą oczy – nie tylko obserwatorów.
OK Serock