Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) poinformowała, że rząd przyjął projekt ustawy, która ma przedłużyć funkcjonowanie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jeżeli zaproponowane przez rząd rozwiązanie zostanie przyjęte przez parlament a następnie podpisane przez prezydenta utrzymane zostaną obniżone stawki na podatku VAT na takie produkty jak żywność, paliwa, gaz ziemny, energia elektryczna i cieplna oraz nawozy. Przedłużona tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca roku.
We wtorek (23 sierpnia br.) Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) poinformowała, że rząd zaakceptował projekt ustawy o zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy został złożony do akceptacji rządu przez Magdalenę Rzeczkowską, minister finansów.
– Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność – informuje we wtorkowym komunikacie KPRM.
Jeżeli zaproponowane rozwiązanie dotyczące przedłużenia działania tarczy antyinflacyjnej do końca br. roku zostanie wprowadzone w życie nadal pozostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
Dokładnie chodzi tu o utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5 proc.). Również zerowa stawka podatku będzie dotyczyła gazu ziemnego (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Na poziomie 5 proc. zostanie przedłużona stawka VAT za energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).
Dodatkowo utrzymana zostanie 8-procentowa stawka VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.). Zerowa stawka podatku będzie nadal dotyczyła nawozów i części środków wspomagających produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.). Akcyza na energię elektryczną oraz niektóre paliwa silnikowe i lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.