Rząd kolejny już raz w ostatnich miesiącach próbuje ograniczyć liczbę piratów drogowych na polskich ulicach. Po tym jak z początkiem 2022 roku zwiększono wysokość mandatów za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz za najpoważniejsze wykroczenia drogowe zdaniem rządzących przyszedł czas na zwiększenie przyznawanych punktów karnych za te czyny. Od 17 września br. wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych, gdzie podwyższona zostanie granica maksymalnych punktów karnych za niektóre przewinienia drogowe nawet do 15. Za co według nowych przepisów kierowcy będą mogli otrzymać więcej punktów karnych?
Od 17 września wejdzie w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) dotyczące ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. W nowych przepisach modyfikacji ulegnie taryfikator punktów karnych. Dokładnie chodzi o to, że za pojedyncze przewinienia kierowca będzie mógł otrzymać nawet 15 punktów karnych, gdzie dotychczas taki limit wynosił 10 pkt. za niektóre przewinienia.
Wedle ciągle obowiązujących jeszcze przepisów za naruszenie przepisów Prawa o ruchu drogowym policjant może nałożyć na kierowcę od 1 do maksymalnie 10 punktów karnych. Najcięższe przewinienia, które są karane 10 punktami karnymi to m.in. nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Punkty karne z konta kierowcy znikają obecnie po roku od naruszenia przepisów.
Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż rok, nie mogą przekroczyć 20 punktów karnych, a jeżeli otrzymają więcej punktów, uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi zostaje im cofnięte. Kierowca z prawem jazdy powyżej roku nie może przekroczyć limitu 24 punktów karnych. Po przekroczeniu tego limitu będzie musiał ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy.
Za które przewinienia kierowcy otrzymają nawet 15 pkt. karnych?
Poniżej prezentujemy za co m.in. kierowcy otrzymają 15 punktów karnych zgodnie z rozporządzeniem MSWiA od 17 września br.:
- Niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.
- Przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.
- Objeżdżanie opuszczonych zapór kolejowych oraz za wjeżdżanie na przejazd kolejowy w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło, wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym czy za wjechanie na przejazd, kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie.
- Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a także w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
- Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.
- Jazda pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.
Inne wykroczenia, za które kierowca otrzyma więcej punktów karnych
Nie tylko najpoważniejszym wykroczeniom drogowym zostanie podniesiona liczba punktów karnych. W nowym taryfikatorze znalazły się przewinienia, za które kierowcy otrzymają jednorazowo kilkanaście punktów karnych. Chodzi tu m.in. o:
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h – 14 punktów karnych.
- Zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej – 12 punktów karnych.
- Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierowcę – 12 punktów karnych.
Inne przepisy, które zaczną obowiązywać w Prawie o ruchu drogowym od 17 września br.
17 września wejdą także w życie przepisy dotyczące tzw. „podwójnych mandatów”. Zlikwidowane zostaną również szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które umożliwiają zniwelowanie liczby punktów karnych (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Od 17 września wprowadzone zostanie rozwiązanie polegające na uzależnieniu usunięcia punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty karne będą kasowane z konta kierowcy dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.