Na przeszło 5-hektarowym terenie po asfaltowni przy ulicy Suwalnej w Łajskach w gminie Wieliszew mają powstać szeregowce, bliźniaki oraz blok z usługami na parterze. W wieliszewskim urzędzie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie.
Urząd Gminy w Wieliszewie 16 września 2022 r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej oraz budynku wielorodzinnego z częścią usługową wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ulicy Suwalnej w Łajskach”. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane na przeszło 5-hektarowym terenie po asfaltowni przy ulicy Suwalnej w Łajskach w gminie Wieliszew. W przeszłości, na wskazanych nieruchomościach Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Obrotu Polhid 1 z Kobyłki chciało wznieść osiedle mieszkaniowe składające się z 14 bloków z lokalami usługowymi na parterach. Decyzja środowiskowa w tej sprawie była pomyślna dla dewelopera, ale miejscowi urzędnicy nie ustalili warunków zabudowy dla tego przedsięwzięcia. Szerzej na ten temat informowaliśmy w m. in. tej wiadomości.
Można składać wnioski i zastrzeżenia
Z uwagi na to, że budowa osiedla mieszkaniowego jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska wieliszewskiego urzędu. Mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.