Wieliszew. Pierwszy pożar sadzy w tym sezonie grzewczym. Przypominamy o przeglądach kominowych

Strażacy gaszący pożar sadzy w kominie fot. P.Mostowiec

Strażacy gaszący pożar sadzy w kominie fot. P. Mostowiec

W poniedziałek (19 września) po godz. 18 w Łajskach przy ulicy Modrzewiowej doszło do pożaru sadzy w kominie domu jednorodzinnego. Na miejscu interweniowały trzy zastępy straży pożarnej z terenu powiatu legionowskiego.

 

 

Informację o pożarze sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Łajskach dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie odebrał o godz. 18:35. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej z JRG Legionowo i OSP Wieliszew.

 

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia służb ratowniczych okazało się, że silne zadymienie pojawiło się w domu jednorodzinnym przy ulicy Modrzewiowej. Pomoc na miejsce wezwał właściciel domu jednorodzinnego, który był na miejscu. W przewodzie kominowym budynku doszło do zapłonu nagromadzonej sadzy. Ogień nie rozprzestrzenił się poza przewód kominowy i strażacy dogasili palenisko. Następnie wybrali nagromadzoną sadzę i przeczyścili komin sprawdzając czy nie doszło do jego uszkodzenia.

Na szczęście nikt nie doznał obrażeń w wyniku pożaru i akcji gaśniczej. Straż pożarna prowadziła swoje działania na miejscu zdarzenia blisko godzinę.

Strażacy przypominają o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Strażacy radzą również co robić, aby uniknąć zaczadzenia:

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Należy pamiętać, że przegląd kominiarski nie jest zadaniem, które możemy wykonać samodzielnie. Mogą go przeprowadzić wyłącznie osoby, które otrzymały tytuł mistrza kominiarskiego i odpowiednie uprawnienia budowlane (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Zdjęcie poglądowe z archiwum Gazety Powiatowej.