W środę (21 września) weszły w życie nowe przepisy w Prawie o ruchu drogowym dotyczące pieszych i rowerzystów. Dokładnie chodzi o to, że droga dla rowerów jest traktowana jak jezdnia oraz torowisko.
W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy, które weszły w życie od środy wprowadzają zmiany m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które dotyczą rowerzystów i pieszych.
Najważniejsza zmiana w przepisach Prawa o ruchu drogowym dotyczy tego, że drogi dla rowerów będą traktowane jak jezdnia oraz torowisko. – Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (…), korzystać z przejścia dla pieszych. – brzmi znowelizowany artykuł ustawy. Dotychczas w tym artykule była mowa jedynie o jezdni oraz torowisku.
Powyższy zapis oznacza, że od 21 września br. przechodzenie przez drogę dla rowerów – podobnie jak przez jezdnię – poza przejściem dla pieszych będzie dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów. Według przepisów przejście sugerowane, to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie drogi przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. W takiej sytuacji przejście będzie dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lub utrudnienia w ruchu pojazdów.
– Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów – czytamy w nowelizacji przepisów.
Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy nowe przepisy
Komunikat w sprawie nadchodzących zmian we wtorek (20 września) opublikowało Ministerstwo Infrastruktury. Dowiadujemy się z niego, że od środy przez drogę dla rowerów przechodzimy jak przez jezdnię lub torowisko tramwajowe. – Od 21 września 2022 r. przy przekraczaniu drogi dla rowerów pieszych będą obowiązywały takie same zasady, jak przy przekraczaniu jezdni. Oznacza to, że pieszy wchodzący na drogę dla rowerów albo przechodzący przez nią jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych – wyjaśnił resort.
Dodano, że przechodzenie przez drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów.
Resort infrastruktury zwrócił uwagę, że dotychczas obowiązujące przepisy nie regulowały ww. zasad ruchu, co prowadziło do wielu konfliktów pomiędzy pieszymi a kierującymi rowerami, hulajnogami elektrycznymi czy urządzeniami transportu osobistego.