Resort sprawiedliwości kierowany przez ministra Zbigniewa Ziobro przygotował nowelizację kodeksu karnego, która ma wprowadzić zryczałtowaną opłatę miesięczną w wysokości 20 złotych za korzystanie z prądu dla więźniów osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Nowe przepisy nie obejmą codziennego zużycia energii elektrycznej, ale opłata będzie liczona od codziennego korzystania z dodatkowych sprzętów takich, jak: czajnik, telewizor czy wieża stereo.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy zmieniający przepisy kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada wprowadzenie zryczałtowanej opłaty w wysokości 20 złotych miesięcznie dla osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych, którzy korzystają z dodatkowego sprzętu elektrycznego. Wśród wymienionych uprzędzeń znalazły się: czajnik, telewizor, radio oraz wieża stereo.
Skąd stawka 20 złotych miesięcznie?
Miesięczna stawka w wysokości 20 złotych dla osadzonych w zakładach karnych została ustalona przez ministerstwo sprawiedliwości na podstawie przeanalizowania średniego poboru energii przez najczęściej używane przez więźniów sprzęty elektroniczne. Z przeprowadzonych analiz wynikało, że osadzony korzysta z telewizora, radia czy wieży stereo przez 10 godzin dziennie, a wodę w czajniku gotuje 5 razy dziennie. Zastosowana została stawka 60 groszy za kilowatogodzinę.
Co w sytuacji, jeżeli więzień nie posiada pieniędzy?
Jak dowiadujemy się z zaproponowanej nowelizacji przepisów opłata za korzystanie z dodatkowych urządzeń elektronicznych będzie musiała zostać zapłacona ryczałtem przez więźniów każdego pierwszego roboczego dnia miesiąca. Będzie ona pobierana automatycznie ze środków „pozostających w dyspozycji skazanego”. W przypadku, jeśli osoba przebywająca w zakładzie karnym nie będzie mogła uregulować takiej opłaty, to dług zostanie wyegzekwowany po jej wyjściu na wolność.
Proponowane przepisy zakładają, że sytuacji, kiedy osadzony nie posiada żadnych środków pieniężnych i wykonuje nieodpłatną pracę w zakładzie karnym, dyrektor placówki penitencjarnej będzie mógł zwolnić go od uiszczania opłaty.
Co się stanie z pieniędzmi, które zostaną pozyskane od więźniów za dodatkowe zużycie energii elektrycznej?
Pieniądze uzyskane w ramach opłaty za użytkowanie dodatkowych sprzętów elektrycznych mają wspomóc Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Fundusz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Dokładnie mowa tu o blisko 16 mln złotych rocznie. Według wyliczeń resortu sprawiedliwości opłata za dodatkowe zużycie energii elektrycznej może objąć nawet 90 procent skazanych, którzy odbywają karę pozbawienia wolności. Zmiany w przepisach kodeksu karnego mają wejść w życie od 1 styczna 2023 roku.