Podczas poniedziałkowego (26 września) spotkania rządu podjęta została decyzja o ustanowieniu i wypłacie jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości do 1500 złotych. Według założeń rządu pieniądze te miałyby otrzymać gospodarstwa domowe ogrzewające domy przy użyciu energii elektrycznej.
W poniedziałek (26 września) Rada Ministrów podczas swojego spotkania przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Projekt nowych przepisów w tym temacie przygotowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przyjęte przez rząd rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy autorstwa minister Anny Moskwy trafią teraz do prac w Sejmie.
Zaproponowane przez rząd rozwiązania zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022, ale tylko do określonego limitu zużycia.
Jakie limity zużycia prądu w 2023 roku?
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu zgodnie z projektem ustawy ceny z roku 2022 mają obowiązywać do maksymalnie 2 megawatogodzin (MWh; czyli 2000 kWh) zużytych przez gospodarstwo domowe w 2023 roku.
Rząd przewidział jednak wyjątki od powyższego rozwiązania. Dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało do poziomu 2,6 MWh rocznie.
Wyższy limit preferencyjnych cen energii elektrycznej ma objąć rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. W tym przypadku próg będzie wynosił do 3 MWh.
Jak dodaje Centrum Informacyjne Rządu w sytuacji, gdy zostaną przekroczone powyższe limity (2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. KWh) za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Dodatek elektryczny, kto będzie mógł go otrzymać?
W powyższym projekcie ustawy zaproponowanym przez minister Annę Moskę znalazł się również zapis o jednorazowym dodatku elektrycznym dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystujące pompy ciepła.
Wysokość jednorazowego dodatku ma wynosić 1000 złotych a w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny – podobnie jak w przypadku innych dodatków, m.in. węglowego – będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.