Wybór kropli do oczu

c55320cacaa77b35e53f554a544cc859

Kiedy i jak stosować krople do oczu?

Styl życia oraz czynniki, na jakie wystawiamy swoje ciało (klimatyzacja, praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie, promieniowanie UV), bardzo często prowadzą do wysuszenia powierzchni oczu. Niewystarczająco nawilżona spojówka jest podatna na infekcje i podrażnienia. Organizm wypracował mechanizmy odpowiadające za naturalne nawilżenie oczu. To np. mruganie, które rozprowadza film łzowy po powierzchni oka.

Jeśli jednak naturalne metody zawiodą, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty w formie kropli. O tym, jakie jest ich zadanie oraz w jaki sposób je aplikować, dowiesz się z tego artykułu.

Krople na zmęczone oczy – po co je stosujemy?

Podstawowa funkcja kropli do oczu to nawilżenie spojówki. Głównym zaleceniem do stosowania preparatów tego typu jest więc zespół suchego oka, czyli grupa przewlekłych schorzeń, objawiających się jako uczucie „piasku pod powiekami”, zaczerwienienie, pieczenie lub (co może niektórych zaskoczyć) nadmierne łzawienie. Spojówka w naturalny sposób nawilżana jest poprzez film łzowy, składający się z warstwy:

  • tłuszczowej – zabezpieczającej przed odparowywaniem łez;
  • wodnej – nawilżającej i odżywiającej oko;
  • mucynowej – odpowiadającej za przyleganie łez do powierzchni oka.

Krople do oczu bez konserwantów i fosforanów posiadają formułę zbliżoną do łez wydzielanych przez ludzki organizm. Są jałowym, hipotonicznym roztworem wodnym, którego bazą jest hialuronian sodu. Krople charakteryzują się silnym działaniem nawilżającym, ochronnym i regenerującym. Ich regularne stosowanie szybko przywraca komfort oczu.

Jak aplikować nawilżające krople do oczu?

Właściwa aplikacja kropli do oczu może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza niewprawionym osobom. Warto przy tym pamiętać, że niewłaściwe wpuszczenie kropli jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia kuracji. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by zrobić to prawidłowo. Podpowiadamy, jak to zrobić.

  1. Dokładnie umyj ręce – oczy to bardzo wrażliwy element ludzkiego ciała. Łatwo ulega podrażnieniom.
  2. Połóż się na plecach lub odchyl głowę do tyłu – dzięki temu ułatwieniu sztuczne łzy szybko znajdą się tam, gdzie ich miejsce.
  3. Odchyl lekko dolną powiekę – ten zabieg sprawi, że płyn dostanie się do worka spojówkowego. W innym wypadku krople mogłyby wypłynąć poza obszar oka.
  4. Utrzymuj odpowiednią odległość aplikatora od oka – powinna ona wynosić około 1-2 cm. Płyn zakrapiaj bliżej wewnętrznego kącika oka.
  5. Po zakropieniu uciśnij punkt łzowy – w ten sposób zapobiegniesz przedostaniu się kropli do dróg łzowych.
  6. Zamknij powieki – kilkunastosekundowe zamknięcie oczu, spowoduje rozprowadzenie leku po powierzchni gałki ocznej.
  7. Zachowaj umiar – pojemność worka spojówkowego to zaledwie 1 kropla. Jeśli zaaplikujesz więcej płynu, oko nie będzie w stanie go przyjąć i usunie nadmiar.
  8. Nie dotykaj końcówką aplikatora do rzęs oraz skóry wokół oczu – możesz w ten sposób przenieść zanieczyszczenia.

W niektórych przypadkach leczenie wymaga tego, by stosować różne krople na podrażnione oczy. W takiej sytuacji pomiędzy aplikacjami kolejnych preparatów należy zrobić około 15 minut przerwy.

Krople do oczu – ceny

Krople na suche oko są produktem bardzo skutecznym, a jednocześnie atrakcyjnym cenowo. Z reguły można je kupić już za kilka złotych, a nieco droższe wyroby nie kosztują więcej niż 40 złotych.

Krople nawilżające do oczu – apteka internetowa

Jeżeli chcesz znaleźć bezpieczne i skuteczne krople do oczu dla dzieci lub dorosłych, wybieraj sprawdzone miejsca. Dobra apteka internetowa tak jak www.apteka-melissa.pl to gwarancja jakości preparatu a wygodna formuła online pozwoli Ci zrobić zakupy bez wstawania z kanapy.