Wszystkie samorządy w Polsce odczuwają lub już niedługo odczują w swoich budżetach ogromne wzrosty cen energii elektrycznej, które w ostatnich miesiącach szybują w górę. Wielu wójtów, burmistrzów czy prezydentów już teraz zastanawia się jakie działania podjąć w najbliższych miesiącach w celu zmniejszenia kosztów ponoszonych za zużycie energii elektrycznej. Warszawa rozważa, jak zdywersyfikować źródła pozyskiwania energii elektrycznej przez miasto. Jednym z ciekawszych planów jest budowa farmy wiatrowej w Wieliszewie.
Urzędnicy warszawskiego ratusza przewidują, że z powodu rosnących cen energii elektrycznej w 2023 roku Warszawa wyda na ten cel więcej aż o pół miliarda złotych niż w 2022 roku. Urzędnicy postanowili wprowadzić plan, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze w miejskim budżecie. Wśród tych założeń znalazły się doraźne rozwiązania takie jak skrócenie o pół godziny, kiedy będą świecić latarnie miejskie.
We wstępnych założeniach projektu budżetu Warszawy na 2023 rok znalazły się również plany inwestycji we własne odnawialne źródła energii (OZE), które mają przynieść w przyszłości oszczędności. Możliwe, że w przyszłym roku miasto może otrzymać koncesję na wytwarzanie energii. Wprowadzany w życie jest również projekt, który zakłada w 2023 roku instalację paneli fotowoltaicznych na miejskich budynkach takich jak placówki oświatowe.
Plany stołecznego ratusza są jednak o wiele bardziej ambitne. Warszawa rozważa również budowę farmy fotowoltaicznej i elektrolizera, które pozwalałby na produkcję wodoru przy użyciu “zielonego prądu”. Mogłoby to pozwolić na wykorzystywanie w przyszłości przez MZA autobusów jeżdżących na wodór.
Farma wiatrowa w Wieliszewie?
Jednym z ambitniejszych planów stołecznych urzędników i najbardziej interesującym z punktu widzenia mieszkańców powiatu legionowskiego a konkretnie Wieliszewa może być pomysł budowy farmy wiatrowej na terenie wspomnianej wyżej miejscowości. Na razie są to bardzo ogólne założenia. Według wstępnych planów farma wiatrowa w Wieliszewie wytwarzałaby energię elektryczną o mocy 12 MW. Moc 12 MW pozwoli na produkcję rocznie ok. 34 tys. MWh produkcji energii elektrycznej, pozwalającej pokryć obecne zapotrzebowanie np. 73% warszawskich placówek oświatowych (46,7 tys. MWh w 2020 roku).
Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, według wstępnych planów Urzędu m.st. Warszawy za budowę farmy wiatrowej odpowiadałoby Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzące w Wieliszewie Zakład Wodociągu Północnego, przy wsparciu Biura Infrastruktury. Wstępne założenia zakładają w roku 2023 rozpoczęcie przygotowania procesu inwestycyjnego, który przewiduje wykonanie raportu produktywności, określającego prognozę wielkości produkcji w zależności od typu turbiny, uzyskanie decyzji środowiskowej, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i obrót energią oraz pozwolenia na budowę. Na razie nie wiadomo jednak, w którym miejscu na terenie Zakładu Wodociągu Północnego prowadzony przez MPWiK miałyby być ustawione wiatraki.
Dzielnice neutralne klimatycznie
Dodatkowo Warszawa będzie uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w tym programie daje możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań poprzez projekty demonstracyjne, na które oprócz możliwego do uzyskania dofinansowania, konieczny będzie wkład własny. Warszawa zaproponowała dwie dzielnice, które będą neutralne klimatycznie do roku 2030 co oznacza, że funkcjonowanie tych dzielnic pod kątem energetycznym musi zostać w sposób istotny zmienione. W wytypowanych dzielnicach konieczne będą głębokie termomodernizacje, wdrożenie systemów zarządzania energią, czy transportu niskoemisyjnego. Nie wskazano jednak, póki co dokładnie o jakie dzielnice chodzi.
Wszystkie powyższe plany inwestycyjne Warszawy w odnawialne źródła energii będą wymagały dużych nakładów finansowych, jednak Unia Europejska promuje inwestycje w zieloną energię, więc miasto liczy na ich dofinansowania ze środków unijnych.