Legionowo. PWK Legionowo korzysta z darmowej energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne pozwolą ograniczyć wzrost kosztów cen wody i ścieków

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana przez PWK Legionowo na terenie SUW Piaski 1 fot. PWK Legionowo

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana przez PWK Legionowo na terenie SUW Piaski fot. PWK Legionowo

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo (PWK Legionowo) korzysta od kilku miesięcy z farm fotowoltaicznych mieszczących się w czterech lokalizacjach. Gdzie dokładnie PWK Legionowo ma zainstalowane farmy fotowoltaiczne i jak dużo energii z nich pozyskuje?

 

 

Za montaż farm fotowoltaicznych na 4 strategicznych obiektach wodociągowych Legionowa, miejskie wodociągi zapłaciły łącznie 876 tys. zł. Inwestycje te sfinalizowano na przełomie 2021 i 2022r. Takie proekologiczne rozwiązania umożliwiają produkcję tańszego, bo pochodzącego ze słońca prądu, a co za tym idzie uniezależniają w pewnej części miejskie wodociągi od podwyżek cen prądu i wpływają na inne opłaty np. te ponoszone przez legionowian za wodę i ścieki.

 

 

Gdzie mieszczą się instalacje fotowoltaiczne PWK Legionowo i jak dużo prądu produkują?

Jak informuje PWK Legionowo pierwsza inwestycja dotycząca montażu paneli fotowoltaicznych zlokalizowana została na terenie głównej siedziby PWK Legionowo. Na dachu obiektu garażo-wiaty zostały zamontowane 3 sekcje paneli fotowoltaicznych o łącznej ilości 130 sztuk, które są w stanie wyprodukować do 50 kWp energii elektrycznej. Instalacja pracuje na potrzeby głównej siedziby Spółki oraz budynków technicznych przy ul. Kościuszki 16A.

Druga i trzecia instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na zakupionej przez Spółkę nieruchomości gruntowej o powierzchni 1500 m2, zlokalizowanej w sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”. Tutaj zrealizowano dwie inwestycje w podziale na dwa zadania. Pierwsze zadanie dotyczyło instalacji o mocy do 50 kWp na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”, drugie dotyczyło instalacji o takiej samej mocy na potrzeby Punktu Zlewnego Ścieków „Łajski” oraz budowanego na tym terenie budynku garażowego dla floty samochodów WUKO, asenizacyjnych i innych specjalistycznych pojazdów Spółki.

Ostatnia inwestycja została zrealizowana na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Piaski”, gdzie zamontowano instalację fotowoltaiczną, która zasila SUW „Piaski” i również jest w stanie wyprodukować do 50 kWp energii elektrycznej.

Pozyskiwany przez PWK prąd pozwala w pewnym stopniu ograniczyć ceny wody i ścieków

– Wszystkie prace związane z budową instalacji fotowoltaicznych PWK zakończyło przed 31 marca 2022 roku. Termin ten był o tyle ważny, że PGE było zobowiązane zawrzeć umowę z PWK „Legionowo” na korzystnych warunkach dla Przedsiębiorstwa uwzględniając wartość współczynnika wyprodukowanej energii 0,7, a co za tym idzie Mieszkańcy mogą korzystać z tego, że w przedsiębiorstwie produkowany jest tańszy prąd. Instalacje fotowoltaiczne na obiektach wodociągów, mają za zadanie ograniczenie wpływu podwyżek cen energii elektrycznej, aby ich koszty nie przedkładały się na ceny wody i ścieków. Dzięki tej proekologicznej inwestycji jesteśmy przynajmniej w części uniezależnieni od znaczących podwyżek cen dostawców energii elektrycznej. – informuje PWK Legionowo.

źródło: PWK Legionowo