Wypłata jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości do 1500 złotych będzie przysługiwać osobom, które do ogrzewania gospodarstw domowych wykorzystują energię elektryczną w tym również pompy ciepła. Dofinansowanie do ogrzewania prądem nie przysługuje jednak wszystkim. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Od kiedy i gdzie będzie można składać wniosek o dodatek elektryczny? Kiedy ruszą wypłaty powyższego dodatku?
7 października br. ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej została przyjęta przez Sejm. Przyjęta przez posłów ustawa przewiduje, że w 2023 ceny prądu będą zamrożone na poziomie tego roku do określonych limitów zużycia. Wśród zapisów ustawy znalazł się również taki, który wprowadza jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem, w tym wykorzystujących pompy ciepła.
Wysokość jednorazowego dodatku ma wynosić 1000 złotych a w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 r. O dodatek elektryczny – podobnie jak w przypadku innych dodatków, m.in. węglowego – będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
Jest jednak pewien wyjątek, jeżeli chodzi o ubieganie się o dodatek elektryczny. Właściciele domów, którzy posiadają fotowoltaikę nie dostaną dodatku. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie zapisano, że jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje.
Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy. Przy przyznawaniu dodatku elektrycznego obowiązuje ta sama zasada, co przy pozostałych dodatkach energetycznych – jeden dodatek elektryczny będzie przyznawany na jeden adres zamieszkania.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.
Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Wniosek o wypłatę świadczenia będzie można złożyć osobiście w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego przez internet będzie trzeba go potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Gmina na wypłatę pieniędzy będzie miała czas do 31 marca 2023 r.
Z rządowych obliczeń wynika, że z dodatku elektrycznego będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw domowych, na które przeznaczone zostanie około 1 mld zł.