Przestępstwa do jakich dochodziło w przewozach „na aplikację”, skłoniły kierownictwo Komendy Stołecznej Policji do rozpoczęcia działań prewencyjnych ukierunkowanych na ograniczenie tego zjawiska. W poniedziałek (21 listopada) ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Świadomość”, skierowana głównie do młodych kobiet, korzystających z przewozu osób „na aplikację”.
– Doświadczenia dotyczące reagowania na niebezpieczne sytuacje, do jakich dochodziło na terenie garnizonu stołecznego poprzez organizowanie kampanii społecznych niejednokrotnie pokazały, że takie działania mają sens. Przykładem kampania społeczna ukierunkowana na zwalczanie oszustw popełnianych metodą na tzw. „legendę”. Informacje skierowane do starszych osób przyniosły oczekiwany efekt. Z roku na rok widzimy coraz większą świadomość ze strony osób starszych, które najczęściej padały ofiarami oszustów. – informuje nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.
Akcja „Świadomość”, która wystartowała w poniedziałek (21 listopada) ma na celu zniwelowanie liczby przestępstw, których ofiarami padają szczególnie młode kobiety z rąk kierowców aut przewozu osób zamawianych przez aplikację. Głównym jej elementem jest film, w którym wystąpiły policjantki służące w oddziale prewencji. Funkcjonariuszki wskazały w nim kilka zasad, o których należy pamiętać, korzystając z przewozu za zamówionego przez aplikację:
- pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
- zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
- nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji,
- warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
- nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
- nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
- pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
- w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.
Wzrost w 2022 roku liczby wykorzystania kobiet w czasie przewozów na aplikację
– Od początku tego roku do 15 listopada policjanci odnotowali 22 zdarzenia, w których zostały wykorzystane kobiety. W porównaniu do tego samego okresu roku minionego to o 8 zdarzeń tego typu więcej. Mamy świadomość, że są to liczby dotyczące zdarzeń zgłoszonych i postępowań prowadzonych jako czyny stwierdzone. Ale wiemy również, że wiele tego typu zdarzeń nie zostało zgłoszonych organom ścigania. W tym miejscu zachęcamy, aby żadnej takiej sytuacji nie pozostawiać bez reakcji ze strony osób poszkodowanych. Wystarczy zwykłe zgłoszenie, aby ze strony Policji zostały podjęte czynności. Tylko w taki sposób możemy walczyć z tego typu przestępstwami, do jakich dochodziło w przewozach osób. – informuje i apeluje nadkom. Sylwester Marczak.
Jak przekazuje KSP analiza zdarzeń, które w ostatnich latach miały miejsce na terenie Warszawy i okolicznych powiatów wskazuje, że ostrożność powinny zachować przede wszystkim młode kobiety, często studentki, które wracając do domu ze spotkań, korzystają z tzw. przewozów osób. Policja wystosowała do rektorów uczelni szkół wyższych listy intencyjne wraz z grafiką dotyczącą najważniejszych zachowań, dzięki którym młode kobiety mogą obronić się przed zagrożeniem.
źródło: Komenda Stołeczna Policji