Beton komórkowy to materiał coraz częściej stosowany we współczesnym budownictwie, dzięki swoim bardzo dobrym parametrom. Przede wszystkim jest lekki, bo wytwarzany poprzez wprowadzanie powietrza i zamknięcie go w komorze cementowej. Powstają poprzez to niewielkie pory zwane komórkami i stąd nazwa beton komórkowy. Został opatentowany w Szwecji w 1924 roku, a w latach 30 rozpoczęła się jego masowa produkcja na całym świecie. Jakie zastosowanie ma beton komórkowy?
Technologia wytwarzania betonu komórkowego
Produkcja betonu komórkowego opiera się na kilku metodach, które dotyczą tego, jak wprowadzane jest powietrze do cementu. Zazwyczaj jest to albo reakcja chemiczna przy wykorzystaniu proszku aluminiowego (gazobetonu) lub czynnika pianotwórczego, wprowadzającego pęcherzyki podczas bardzo szybkiego mieszania (pianobetonu).
Beton na bazie proszku aluminiowego produkują najczęściej zakłady prefabrykacji, które wytwarzają gotowe elementy ścienne, a przede wszystkim bloczki betonowe, z których można wznosić ściany nośne, a także działowe. Ostateczne parametry uzyskiwane są najczęściej podczas autoklawizacji. Jest to proces hydrotermalnej obróbki materiału w atmosferze nasyconej pary wodnej pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze. Pianobeton zaś produkują wytwórnie betonu towarowego i jest on dostarczany na budowę w postaci plastycznej lub płynnej.
Zastosowanie betonu komórkowego
Beton komórkowy wykorzystywany jest głównie jako materiał izolacyjny i konstrukcyjny, a niekiedy także materiał wypełniający. Pianobeton natomiast jest najczęściej stosowany jako zamiennik styropianu czy styroduru, pod wylewki czy na warstwy izolująco – wyrównujące na sufitach i dachach. Betony komórkowe mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje je niskie przewodnictwo cieplne, a więc wysoka termoizolacyjność, która pozwala na oszczędność energii. Mają także niską masę, co pozwala odciążyć budynek. Są również ognioodporne, ale za to mają niewielką odporność na ściskanie. Oprócz tego są bardzo łatwe w obróbce. Dobór odpowiedniego rodzaju betonu komórkowego zależy głównie od tego, do czego ma być wykorzystany.
Beton komórkowy można zamówić na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-i-pustaki/beton-komorkowy
Naturalny i zdrowy materiał budowlany
Kogoś, kto nie ma wiedzy może to zdziwić, ale beton komórkowy jest zdrowym i naturalnym materiałem budowlanym. Bloczki produkowane są z naturalnych materiałów, czyli gipsu, cementu, wapnia, piasku oraz oczywiście wody. Nie zawierają żadnych domieszek pyłów czy popiołów. Dodatkowo jego promieniotwórczość jest najniższa spośród wszystkich materiałów budowlanych. Beton komórkowy ma także odczyn mocno zasadowy, co nie tworzy sprzyjających warunków do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów, a więc bakterii, grzybów czy pleśni na bloczkach. Beton ten zapewnia więc odpowiedni mikroklimat we wnętrzach.
Bardzo ważną właściwością betonu komórkowego jest jego jednorodność. Wszędzie ma takie same parametry, co oznacza na przykład, że tak samo przewodzi ciepło w każdym miejscu, co ma znaczenie w newralgicznych miejscach, takich, jak narożniki, parapety czy przyziemia. Zastosowanie betonu komórkowego znacznie przyspiesza też budowę ze względu na łatwą obróbkę i lekkość. Pomocne są również wyfrezowane uchwyty montażowe, które ułatwiają przenoszenie i układanie bloczków. Jest to więc świetny materiał budowlany o bardzo wielu zaletach. Jego cena też nie jest specjalnie wygórowana. Właśnie dlatego jest w dzisiejszych czasach tak bardzo popularny zostawiając za sobą tradycyjne cegły czy pustaki. Zdecydowanie warto wykorzystywać go do budowy domów i innych budynków, ze względu na jego pozytywne właściwości, a także wytrzymałość. Dom to inwestycja na lata, a nawet całe nasze życie, więc materiały na budowę należy wybierać rozsądnie, a beton komórkowy to właśnie taki wybór.