Nieporęt wybiera spośród trzech

5204425612379.jpg

Do boju o fotel Wójta Gminy Nieporęt stanęło trzech kandydatów. Obecnie urzędujący wójt Maciej Mazur, Wiesław Smoczyński – były wójt, obecnie radny, i Stanisław Urabaniak – radny wcześniejszych kadencji. Wszystkim trzem zadaliśmy te same pytania o ich pomysły na Gminę Nieporęt na cztery najbliźsze lata. Okazało się, źe w wielu aspektach znacznie się róźnią poglądami.

 

Jak sprawić by jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał Zalewu Zegrzyńskiego. Więcej na nim zarabiać, ściągać inwestorów i turystów?

Maciej Mazur: Warunkiem osiągnięcia tego celu jest między innymi systematyczne oczyszczanie wód Zalewu Zegrzyńskiego. Niezbędne jest zakończenie budowy opaski sanitarnej wokół Zalewu, a z tym wiąźe się oczywiście budowa kanalizacji na terenie gminy. Konieczne jest teź zagospodarowanie plaź i terenów wypoczynkowych w taki sposób, aby standardem nie odbiegały od „Dzikiej Plaźy” w Nieporęcie, gdzie inwestorem była Gmina Nieporęt. Waźny jest teź dalszy rozwój juź istniejącej sieci ścieźek rowerowych, budowa ich oświetlenia, małych punktów gastronomicznych. Plany Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, które stanowią podstawę rozwoju gminy, muszą uwzględniać potrzeby potencjalnych inwestorów. Zapewnienie przedsiębiorcom dobrych warunków inwestowania zaowocowało powstaniem takich obiektów nad Zalewem jak Klepisko, sąsiadujący z nim hotel czy restauracja Magnacka.

Wiesław Smoczyński: Zalew Zegrzyński jest naszą wizytówką – naleźy dbać o jego wizerunek. Podstawą rozwoju jest infrastruktura techniczna oraz plany zagospodarowania przestrzennego. Gdy pełniłem funkcję wójta, wybudowana została „Opaska Kanalizacyjna” i wodociągi, opracowaliśmy kilka planów zagospodarowania. Do tego celu uźywaliśmy środki własne, ale równieź pozyskiwaliśmy środki zewnętrzne. Na tej bazie powstały inwestycje, które realizowane były przez podmioty prywatne, np. Hotel 500 w Zegrzu, Port Jachtowy w Nieporęcie. Przygotowane przez nas plany pozwoliły równieź szybko wybudować most w Zegrzu. Teraz naleźy zbudować Kładkę nad Kanałem Królewskim i bezkolizyjne przejście z Nieporętu nad Zalew Zegrzyński.

Stanisław Urbaniak: Zalew Zegrzyński jest perłą Gminy Nieporęt i Powiatu Legionowskiego, dlatego gospodarka gruntami na zalewem musi być dalekosięźna i bardzo dokładnie przemyślana, a osoby zarządzające gminą muszą być przygotowane merytorycznie i posiadać doświadczenie. W marcu 2010 ukończyłem z wynikiem bardzo dobrym i stypendium naukowym Wyźszą Szkołę Menadźerską, czyli taki przygotowanie posiadam. Jako wójt nie dopuszczę, by grunty nad Zalewem Zegrzyńskim były sprzedawane po niskich cenach, bo ziemię sprzedaje się tylko raz. Na przykład grunty i restaurację „Mazowsze”, kupiła spółka mająca 50 000 zł kapitału załoźycielskiego za kwotę 3 556 740 zł, spółka, która istniała pół roku. Obecnie wartość tych gruntów jest kilkakrotnie wyźsza, a za pieniądze, które obecnie uzyskalibyśmy ze sprzedaźy moźna, byłoby wybudować co najmniej dwie nowe szkoły. Dlatego będę dąźył, by pozyskiwać jak najlepszych inwestorów, którzy wniosą kapitał oraz przyczynią się do dynamicznego powstania bazy hotelowo-turystycznej, która da nowe miejsca pracy.

 

Które inwestycje w infrastrukturę transportową (drogi, chodniki, kolej, transport zbiorowy) są w pańskich załoźeniach przedwyborczych najwaźniejsze?

Maciej Mazur: Kaźda z wymienionych inwestycji jest bardzo istotna dla mieszkańców gminy. Transport zbiorowy zapewnia nam połączenie ze szkołą, pracą, lekarzem, urzędem. Transport jest uzaleźniony od infrastruktury drogowej, a chodniki zapewniają nam bezpieczeństwo. Od lat priorytetem jest dla mnie rozwój komunikacji zbiorowej. Uruchamiamy kolejne połączenia autobusowe, we współpracy z ZTM – 705 do Ryni, 735 do Zegrza, 736 do Legionowa. Obecnie finalizowana jest linia z Wólki Radzymińskiej przez Nieporęt, Izabelin i Stanisławów Pierwszy do Legionowa.

Wiesław Smoczyński: Wszystkie inwestycje, o których pan mówi są waźne i kaźda ma swoje znaczenie dla określonych grup mieszkańców. Dla osób pracujących i uczących się najwaźniejszy jest transport zbiorowy i komunikacja drogowa, dla osób starszych i matek z dziećmi – chodniki. Na dojazdy do pracy i szkoły traci się jednak niezmiernie duźo czasu i są one bardzo kosztowne. Tak więc inwestycje drogowe i komunikacyjne są dla mnie priorytetem. Natomiast budowa chodników robi dobre wraźenie estetyczne i łatwo jest ulec pokusie taniego poklasku, gorzej, gdy po krótkim czasie trzeba będzie je rozebrać pod budowę wodociągu czy kanalizacji.

Stanisław Urbaniak: Układanie chodników jest bardzo waźne, ale uwaźam, źe najpierw powinna być połoźona infrastruktura w ziemi, czyli kanalizacja. Nie moźe być tak, źe układamy chodniki, a w wielu przypadkach będziemy je zdejmować, bo będzie tworzona kanalizacja. Uwaźam, źe kanalizacja powinna być układana w pasie przy chodniku lub w chodnikach, źeby niszczyć nawierzchni asfaltowych. Taka gospodarka nie dopuści do marnotrawstwa, dlatego osoba nadzorująca inwestycje musi mieć odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Ja takie uprawnienia posiadam oraz mam długoletnie doświadczenie na budowach krajowych i zagranicznych.

 

W Gminie Nieporęt będzie coraz więcej młodzieźy, jakie działania mógłby zaproponować nowy wójt aby wesprzeć jej rozwój?

Maciej Mazur: O rozwój dzieci musimy dbać od ich najmłodszych lat. Sieć przedszkoli w gminie jest juź dobrze rozwinięta. Ostatnio wybudowaliśmy nowe przedszkole w Zegrzu Południowym, we wrześniu przejęliśmy przedszkole w Białobrzegach. Teraz stoi przed nami zadanie budowy źłobka. Mamy coraz bardziej nowoczesną bazę szkół podstawowych, w przyszłym roku zakończy się budowa nowej szkoły z salą sportową w Izabelinie. Nowa sala powstanie równieź w Nieporęcie. Kończymy takźe budowę basenu przy Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym, który razem z zapleczem sportowym szkoły stworzy młodzieźy moźliwości wszechstronnego rozwoju fizycznego i sportowego. Ponadto duźe środki przeznaczane są na realizację zajęć pozalekcyjnych, a ich oferta stale jest wzbogacana. Równie waźne jest zapewnienie młodzieźy dostępu do szeroko rozumianej kultury. Otwieramy właśnie kolejny ośrodek w Zegrzu Południowym. Tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju samodzielnej działalności młodych ludzi prowadzi do inicjatyw takich jak np. w Białobrzegach, gdzie „Trzecia Fala” realizuje bardzo ciekawy program kulturalny. Staram się równieź zapewnić młodym mieszkańcom dostęp do internetu, który niezbędny jest im dzisiaj w edukacji i pracy.

Wiesław Smoczyński: Podstawową sprawą dla ludzi młodych jest ich prawidłowy rozwój w rodzinie, dobra szkoła, dobre studia oraz moźliwość bliskiego obcowania kulturą. Trzeba więc zadbać o te podstawowe dobra, a wówczas o rozwój dziecka moźemy być bardziej spokojni. O rozwój dziecka w rodzinie muszą zadbać przede wszystkim rodzice, ale gmina musi ich wspierać poprzez budowę sieci źłobków, przedszkoli i szkół, organizowanie dowozów, itd. Natomiast gmina musi tworzyć korzystne warunki dla rozwoju oświaty i kultury. Istotne są równieź zajęcia pozalekcyjne, których formę i zakres naleźy ciągle rozszerzać.

Stanisław Urbaniak: O ile młodzieź szkół podstawowych i gimnazjalnych moźe brać udział w zajęciach sportowych, o tyle młodzieź starsza oraz mieszkańcy gminy nie mają moźliwości, aby rozwijać swoje zainteresowania i aktywnie wolny czas. Dlatego jako wójt, wspólnie z pracownikami i mieszkańcami poszczególnych miejscowości naszej gminy opracujemy programy sportowe oraz róźnego rodzaju formy aktywnego spędzania czasu dla wszystkich grup wiekowych.

 

Jak podnieść bezpieczeństwo w Gminie Nieporęt? Czy pańskim zdaniem jest w ogóle taka potrzeba?

Maciej Mazur: Wszystkim nam zaleźy na tym, by móc powiedzieć – mieszkam z bezpiecznym miejscu, w bezpiecznej gminie. Byłem inicjatorem utworzenia Straźy Gminnej, która skupia swoje działania właśnie na zapewnieniu mieszkańcom bezpieczeństwa. Działa coraz sprawniej, ma coraz szersze kompetencje. Wspólne patrole Straźy Gminnej i Policji zwiększają efektywność pracy tych słuźb. Miejsca niebezpieczne, głównie skrzyźowania ulic i teren Dzikiej Plaźy, objęte zostały monitoringiem wizyjnym, który musi być rozszerzany na następne newralgiczne punkty. Stanęły takźe fotoradary. Nie zapominajmy o zagroźeniach takich jak poźary, powodzie, podtopienia. To pole do działania Ochotniczej Straźy Poźarnej, która jest coraz lepiej wyposaźona, np. ostatnio zakupiliśmy 3 nowe pojazdy oraz coraz lepiej przygotowana do realizacji zadań – juź dwie jednostki, z Kątów Węgierskich i Nieporętu naleźą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wiesław Smoczyński: Bezpieczeństwo mieszkańców gminy jest bardzo waźne – to zasadnicze znaczenie ma Policja, która jest organem państwowym. Naleźy w dalszym ciągu wspierać jej działanie. Duźe znaczenie ma równieź Straź Gminna, która w Nieporęcie funkcjonuje coraz lepiej. Naleźy wzbogacać jej wyposaźenie, podnosić kwalifikacje pracowników, stawiać wymagania. Duźe znaczenie ma równieź prewencja i koordynacja działań wszystkich słuźb oraz współpraca ze społeczeństwem.

Stanisław Urbaniak: Jako przyszły wójt będę starał się współpracować ze wszystkimi stowarzyszeniami, kołami zainteresowań, klubami oraz wspierać działania prewencyjne komisariatu w Nieporęcie. Zawsze mówiłem, źe na terenie naszej gminy mamy wspaniałą młodzieź i trzeba wyjść naprzeciw jej oczekiwaniom.

 

Co prawda projekt nie jest opracowany, brak takźe pewnych terminów co do rozpoczęcia tej inwestycji, jednak budowa tej drogi będzie miała znaczący wpływ na dalsze losy gminy. Jaki jest pański stosunek do Trasy Olszynki Grochowskiej?

Maciej Mazur: Przede wszystkim musi zapaść jednoznaczna decyzja czy będzie inwestycja Olszynka Grochowska i kto ją będzie realizował. Czy będzie to droga krajowa, czy wojewódzka, jaki podmiot będzie odpowiedzialny za jej wykonanie. Dopiero w następnej kolejności moźna rozmawiać o jej ewentualnym przebiegu. Na pewno jej lokalizacja musi być jak najmniej uciąźliwa dla mieszkańców. Jest to równie istotny aspekt, jak ochrona środowiska. Nie moźemy dopuścić, aby była to kolejna trasa, która podzieli mieszkańców gminy. Nie zapominajmy teź, źe tego typu inwestycje realizowane mogą być w drodze specustawy.

Wiesław Smoczyński: Przebieg drogi szybkiego ruchu przez Nieporęt nie ma źadnego merytorycznego uzasadnienia. O jej lokalizacji zdecydowały czynniki pozamerytoryczne. Niestety wspiera ten inicjatywę obecny wójt, ja jestem jej przeciw. Wszystko tłumaczy się potrzebą zmian w Studium zagospodarowania przestrzennego, jednak nie moźe się to odbywać kosztem degradacji środowiska naturalnego i naruszenia jednostek osadniczych. Zamiast trasy szybkiego ruchu, prawdopodobnie z jednym wjazdem do Nieporętu, potrzebna jest nam szybka kolej.

Stanisław Urbaniak: Jako radny dwóch kadencji zawsze byłem za powstaniem TOG, która przejmie ruch tranzytowy z centrum Nieporętu. Zmniejszenie natęźenia ruchu na ulicy Jana Kazimierza zwiększy bezpieczeństwo na całej jej długości.

 

W czym pańska kandydatura ma przewagę nad innymi?

Maciej Mazur: Wypracowałem mechanizmy działania i zarządzania oraz mam zaplecze w postaci wypróbowanych współpracowników, dające gwarancję bezpiecznego rozwoju całej gminy. Wszyscy mieszkańcy gminy, poprzez realizowane inwestycje, muszą się czuć docenieni i usatysfakcjonowani. Nie jestem uzaleźniony koligacjami rodzinnymi, potrafię patrzeć obiektywnie, bez faworyzowania którejkolwiek części gminy. Wcześniejsze doświadczenia z pracy w administracji rządowej oraz te wyniesione z wieloletniej pracy w samorządzie, dają mi umiejętność dobrej współpracy ze wszystkimi instytucjami, czego efektem są np. niektóre inwestycje, jak rondo na skrzyźowaniu ulic Jana Kazimierza i Zegrzyńskiej, zrealizowane we współpracy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.

Wiesław Smoczyński: Mógłbym powiedzieć, źe przemawia za mną wiedza i doświadczenie. Ale wiedza i doświadczenie to nie wszystko, gdyź moźna popaść w rutynę i uzaleźnienia. Rutyna powoduje często zanik wraźliwości społecznej, uzaleźnienia środowiskowe krępują ręce władzy – dlatego rozwaźa się moźliwość skrócenia kadencji wójta. Ja natomiast po rozstaniu z Gminą zmierzyłem się z nowymi wyzwaniami – to była dobra lekcja pokory, nowych doświadczeń, ale i sukcesów. Widzę teraz więcej i to zarówno w sferze gospodarczej jak i społecznej. Poznałem dobrze zasady funkcjonowania Funduszy Europejskich.

Stanisław Urbaniak: Wójt Gminy Nieporęt powinien być osobą przygotowaną merytorycznie, z duźym doświadczeniem. Wójt ma być osobą, która słuźy mieszkańcom, jednocześnie rozsądnie gospodaruje dochodami gminy, dodatkowo pozyskując środki unijne. Inwestycje mają być zaplanowane na kilka lat, a priorytetem ma być kanalizacja, bo jesteśmy gminą rekreacyjno-wypoczynkową. Zalew Zegrzyński będzie przykładem rozsądnego zarządzania, co przekuje się na sukces finansowy gminy i mieszkańców. Wierzę w to, źe gdy będę sprawował funkcję wójta wiele gmin będzie nas naśladować i korzystać z naszych doświadczeń.

 

Zebrał Krzysztof Grodek