Nasza Historia: Stanisław Błaszak (1909-1997)

Stanisław Błaszak

Stanisław Błaszak (1909-1997) – malarz-samouk związany z Serockiem. Urodził się w 1909 r. w Pakości k. Inowrocławia. Już w dzieciństwie przejawiał talent do rysowania. Artyści, którzy zdobili kościół w jego rodzinnym mieście, poznali się na jego zdolnościach i chcieli, żeby się uczył w tym kierunku. Rodzice mieli jednak wobec niego inne plany i obawiali się, że wyjedzie z domu, dlatego trafił na praktykę do sklepu.
Około 1930 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w 1. Pułku Łączności w Zegrzu Południowym. Po zakończeniu służby zaproponowano mu pozostanie w jednostce w charakterze pracownika cywilnego. Wynajął wtedy mieszkanie w Serocku i w mieście poznał swoją przyszłą żonę Stanisławę Grabowską, z którą miał potem trzech synów. Na jego talencie poznali się przełożeni w jednostce wojskowej w Zegrzu Południowym. Wieść o jego zdolnościach rozeszła się też po okolicach Serocka. Zaczął dostawać zamówienia. Zdobił pomieszczenia w pałacu Radziwiłłów w Jadwisinie. Dostał też zamówienie na polichromie w kościele w Popowie Kościelnym oraz zlecenie na nałożenie złocenia na sztukaterie w kasynie oficerskim w Zegrzu. Malował również mieszkania, zdobiąc je artystycznie. Rzeźbił i grał na skrzypcach na weselach oraz innych uroczystościach w Serocku. Jego wielkim i udanym dziełem była polichromia wykonana w II połowie lat 30. w kościele w Serocku. Duże malowidło przedstawiające scenę z Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstało na zlecenie księdza proboszcza Franciszka Kuligowskiego.

 

W czasie okupacji Błaszakowi groziło aresztowanie. Uciekł do Nasielska, gdzie pracował na stacji kolejowej malując napisy na wagonach. Pod koniec 1944 r. z przyszłą żoną i synem przeprowadził się do Legionowa. Po zajęciu Legionowa przez Rosjan Stanisław Błaszak zarabiał na rysowaniu żołnierzy radzieckich, którzy swoje podobizny wysyłali do rodzin zamiast fotografii. Po wojnie ponownie malował ściany w kościele w Serocku i w kościele garnizonowym w Legionowie oraz na zlecenie księdza Stanisława Zająca, w kościele w Woli Kiełpińskiej. Zmarł w 1997 r. i został pochowany na cmentarzu w Legionowie.

Mirosław Pakuła