Święta Bożego Narodzenia mają swoją niemalże magiczną aurę unoszącą się nad bogato oświetlonymi miastami, udekorowanymi choinkami, czy pieczonymi piernikami. Do budowania świątecznej atmosfery w domu niezbędna jest oczywiście choinka. W wielu mieszkaniach jest ona jedynym bożonarodzeniowym elementem, jednak samotne drzewko, szczególnie w dużym domu, może nie wystarczyć, aby w pełni poczuć ducha świąt. Jak w prosty, szybki, a jednocześnie prawdziwie świąteczny sposób udekorować mieszkanie? Oto zbiór przydatnych wskazówek.
Różne rodzaje świątecznego oświetlenia
Tradycyjne świąteczne światełka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bożonarodzeniowych akcentów. Najpopularniejsze i obecne praktycznie w każdym domu są światełka choinkowe w wielu kolorach, a nawet kształtach samych lampek. Mając w domu dodatkowy komplet, którego nie powiesi się na choince, warto wykorzystać go jak girlandę świetlną. Światełka można poprowadzić na przykład w rogach pomieszczeń, nad ramą okna albo nad zagłówkiem łóżka w sypialni.
Zamiast klasycznych lampek choinkowych do oświetlenia mieszkania na święta można wykorzystać także kurtyny świetlne. Różnią się one układem – zamiast lampek umieszczonych na prostym przewodzie, tu są one rozmieszczone na zwisającej kurtynie, aby móc oświetlić na przykład całe okno albo drzwi wejściowe do domu.
Poza małymi lampkami na święta warto przystroić mieszkanie także świecami. Nie sposób znaleźć bardziej klasycznego i nastrojowego oświetlenia niż świeca. Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia sprawdzą się zarówno proste świece, jak i dekorowane, umieszczane w lampionach czy stroikach.
Świąteczne tkaniny do domu
Dekoracyjne tkaniny na święta to szeroka kategoria produktów. Wśród tych, których nie może zabraknąć w żadnym domu, wymienia się głównie obrus lub bieżnik jako nakrycie stołu. Choć klasyczny wybór to gładki biały obrus, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać model ze świątecznymi dekoracjami, ornamentami i wzorami.
Poza obrusem w domu może pojawić się także pościel w świąteczne wzory, która wpuści nieco bożonarodzeniowej atmosfery do sypialni, albo zasłony okienne, często w zestawie z firankami, z naszytym motywem na przykład sani Mikołaja z zaprzęgiem reniferów.
W salonie warto zadbać o odpowiednie ozdobienie kanapy. Nadadzą się do tego świąteczne poszewki na poduszki dekoracyjne oraz narzuty. Czy wszystkie te elementy powinny być w jednym kolorze lub z tym samym wzorem? Niekoniecznie, choć warto ustalić jeden wspólny motyw, żeby zachować spójność w całej stylizacji wnętrza.
Ogromny wybór świątecznych dekoracji
Ozdobne tkaniny i oświetlenie to nie wszystko. Na końcu dla dopełnienia świątecznej atmosfery warto przystroić dom choćby kilkoma dekoracjami, których wybór jest ogromny. Dom można dekorować już od progu, wieszając na drzwiach wejściowych stroik świąteczny lub elegancką kokardę.
Najczęściej wybierane dekoracje to różnego rodzaju figurki wykonywane z ceramiki, a czasem nawet drewna. Figurki takie mogą przedstawiać aniołka, renifera, świętego Mikołaja, albo nawet całą szopkę betlejemską wraz ze wszystkimi obecnymi w niej zwierzętami.
Wśród ozdób warto wymienić także dekoracje okienne. Są to między innymi wiszące stroiki, wzory malowane na szybie sztucznym śniegiem albo kolorowe naklejki. Motywy naklejane i malowane na okiennej szybie przypadają do gustu zwłaszcza najmłodszym, dlatego nie warto przy dekoracji pomijać dziecięcego pokoju.
Kiedy wszystkie dekoracje są już rozmieszczone, dla uzupełnienia świątecznej atmosfery w domu warto zadbać o odpowiedni zapach wnętrza. W tym celu przydać się mogą kominki do rozpuszczania wosku, najlepiej w klasycznym świątecznym zapachu takim jak na przykład pomarańcza z czekoladą albo ciasto z cynamonem.