W Prokuraturze Rejonowej w Legionowie ruszyło śledztwo w sprawie fałszywych alarmów, które miały miejsce 5 października i 24 grudnia 2022 roku przy ulicy Kujawskiej i Alei Legionów. Zgłoszenia dotyczyły strzelanin, w wyniku których mieli być ranni oraz zawalenia się budynku mieszkalnego z domownikami w środku. Zarówno w wyniku jednego jak i drugiego fałszywego alarmu zaangażowano bardzo liczne siły służb ratowniczych, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli śledczym uda się ustalić osobę, która stała za tymi fałszywymi alarmami może jej grozić nawet do 12 lat więzienia.
Przypomnijmy, 5 października 2022 roku w krótkim odstępie czasu służby ratownicze zostały poinformowane o dwóch strzelaninach i osobach poszkodowanych w Legionowie (ul. Kujawska i Aleja Legionów). Do zdarzeń tych miało dojść według osoby zgłaszającej w dwóch różnych rejonach miasta. W wyniku tych zgłoszeń zostały zaangażowane liczne siły ratownicze z terenu powiatu legionowskiego w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który lądował na płycie boiska Stadionu Miejskiego przy ulicy Parkowej. Służby ratownicze zakończyły swoje działania po godzinie uznając obydwa zgłoszenia za fałszywe.
Jeżeli chodzi o zgłoszenie z 24 grudnia 2022 roku, to w tej sytuacji służby ratownicze z terenu powiatu legionowskiego zostały poinformowane o dramatycznej sytuacji przy ulicy Kujawskiej. Miało tam dojść do zawalenia się budynku mieszkalnego i osobach znajdujących się pod gruzami. Po przybyciu służb ratowniczych pod wskazany adres i dokładnym sprawdzeniu okolicy przez ratowników okazało się, że było to zgłoszenie fałszywe. Nie doszło przy ulicy Kujawskiej do zawalenia się żadnego budynku mieszkalnego oraz nikt nie potrzebował pomocy. Po kilkudziesięciu minutach służby ratownicze zakończyły swoje działania przy ulicy Kujawskiej i powróciły do swoich baz.
Prokuratura i policja poszukują osoby odpowiedzialnej za fałszywe alarmy
Pod koniec ubiegłego roku zapytaliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie o to czy są prowadzone w tej sprawie jakieś czynności, czy sprawy się ze sobą łączą, czy w sprawie wszczęto śledztwo oraz w jakim kierunku i jakie konsekwencje grożą zgłaszającemu fałszywe alarmy.
– Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legionowie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w sprawie zawiadomienia w dniu 5 października 2022 r. o dwóch zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach w budynkach przy ul. Kujawskiej i Al.. Legionów, czym wywołano czynności organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego tj. przestępstwa z art. 224a par. 1 i par. 2. W toku śledztwa, wszczętego postanowieniem z dnia 2 grudnia 2022 r., realizowane są czynności zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy, w tym ustalenia osoby będącej sprawcą fałszywego alarmu. Materiały dot. zgłoszenia z dnia 24 grudnia 2022 r. o zdarzeniu dot. zawalenia się budynku mieszkalnego zostały dołączone do wszczętego już śledztwa, celem łącznego prowadzenia. – poinformowała Gazetę Powiatową zastępca Prokuratora Rejonowego w Legionowie, prokurator Katarzyna Ryniewicz-Smela.
Jeżeli prokuraturze i policji uda się ustalić osobę odpowiedzialną za fałszywe alarmy z 5 października i 24 grudnia 2022 roku może ona usłyszeć zarzuty z art. 224a Kodeksu karnego (fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu), za co w przypadku skazania może grozić kara nawet do 12 lat więzienia.
Do sprawy będziemy wracać.