Co roku Radzie Powiatu przedstawia się sprawozdanie z działalności NZOZ „Legionowo”. Co tym razem mówi opracowanie Pani Prezes Doroty Glinickiej? Już teraz potrzeby pacjentów nie są w pełni zaspokajane, a liczba mieszkańców Legionowa według przewidywań GUS będzie rosnąć.
Wzrosła liczba interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego i liczba osób przyjmowanych w ramach nocnej i świątecznej opieki, do okolicznych szpitali przewozi się coraz więcej pacjentów, a nagłe przypadki czasem trzeba leczyć w poradniach ambulatoryjnych. Powiat legionowski obok wołomińskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego, jest jednym z gęściej zaludnionych w województwie. Jednak Wołomin, Pruszków i Piaseczno mają swoje szpitale…
Potrzeby nie w pełni zaspokojone
Powiat legionowski liczy dokładnie 107 399 mieszkańców. Aż 11% to ludzie powyżej 65. roku życia. Liczba mieszkańców będzie ciągle rosnąć, jest to potwierdzone badaniami Głównego Urzędu Statystycznego. Zakładają one, że w roku 2035 liczba ludności będzie u nas większa o 27,3%, niż w 2011 r. – Już w chwili obecnej zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną w powiecie nie może zostać w pełni zaspokojone przez istniejące ośrodki, prowadząc do sytuacji, w której pacjenci szukają możliwości leczenia w innych miejscach, a listy oczekujących na świadczenia cały czas wydłużają się – czytamy we fragmencie raportu Pani Glinickiej, Prezes NZOZ Legionowo, przedstawiony na sesji Rady Powiatu pod koniec lipca.
Białołęka chce do Legionowa
Liczba mieszkańców ciągle rośnie, ale to nie wszystko. Mieszkańcy Białołęki mimo że są warszawiakami, często preferują opiekę medyczną w Legionowie. Sprzyja temu dobre połączenie komunikacyjne z naszym miastem, jest jednak jeszcze jedna kwestia. – (…) wielu pacjentów, zgłaszając się na ostry dyżur do pobliskich szpitali, czeka w ogromnych kolejkach – czytamy w raporcie Doroty Glinickiej o mieszkańcach tej dzielnicy. Zaznaczyć należy, że kolejki spowodowane są również tym, że legionowianie nie mając własnego szpitala, właśnie tam trafiają… Dlatego też, jeśli szpital powstanie, będzie również obsługiwał mieszkańców Białołęki. Ostrzegał o tym już na majowym spotkaniu Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Ratownictwa Medycznego – Michał Borkowski.
Co mówią liczby?
Liczba mieszkańców Legionowa rośnie i co za tym idzie, liczba pacjentów również. Choć rok 2014 jeszcze się nie skończył, nie ulega wątpliwości, że wartości te „idą do góry”. Szczegółowo porusza tę kwestię raport prezes NZOZ Legionowo. W roku 2013 Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniowały 8.257 razy, a w pierwszym półroczu 2014 roku już zanotowano 4.549 (stan na koniec czerwca 2014 r.) wyjazdów. W porównaniu do I półrocza roku 2013 zwiększyła się ona o 450 – stanowi to 9,89% więcej interwencji. Średnia liczba wyjazdów w 2013 roku wyniosła 683 miesięcznie, a w 2014r. 758. W 2013 r. do szpitali przewieziono 5.146 pacjentów a w 2014 r. – w pierwszym półroczu 2.679. Porównując półrocza 2014r. i roku poprzedniego, zwiększyła się liczba pacjentów przewożonych do szpitala w Pułtusku o 16%, a do szpitala bródnowskiego o 9%. Zmniejszyła się natomiast o 11% wyżej wymieniona wartość dla pacjentów w SOR w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo to wciąż, zaraz po szpitalu na Bródnie, trafia tam najwięcej pacjentów z powiatu legionowskiego. Obrazuje to wykres. Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. z o.o. prowadzi również Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną. Porównując półrocza 2013 – 10 485 osób i 2014 – 11 568 osób, liczba przyjętych pacjentów zwiększyła się o 9,36%.
Szukać pomocy, gdzie się da…
Ludzie zawsze w końcu przystosowują się do trudnych warunków, tak jest i tym razem… Nie ma szpitala, więc w nagłych przypadkach trzeba przepychać się łokciami w poradniach, które działają na zasadzie zapisów planowych. Najbardziej widoczne to jest w przypadku poradni chirurgicznej.
W Legionowie według raportu Doroty Glinickiej czas oczekiwania w takich poradniach to dwa dni. W bieżącym roku, od stycznia do czerwca udzielono aż 5.165 porad w trybie nagłym, stanowi to 4% wszystkich wizyt, a w sezonie letnim 5,5%. Przyjęcia nagłych przypadków odbywają się zawsze z pominięciem kolejki. Odbywa się to kosztem zapisanych pacjentów, którzy muszą czekać. Wciskanie się w „ogonek” to również stres dla osób, które znalazły się w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej.
Obecnie funkcjonujący system ratownictwa medycznego w powiecie legionowskim, oparty jest na podstawie Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego. Obowiązywać on ma do 30 czerwca 2015 roku.