Choć na przestrzeni dziejów kanony piękna ulegają zmianie, wysportowane barki od wielu lat uchodzą za synonim dużej siły i dobrej kondycji. Patrząc na ludzką sylwetkę można od razu dostrzec linię biegnącą między ramionami. Warto więc zadbać o to, by barki pozostawały wytrenowane.
Jakie efekty przynosi ćwiczenie barków?
Ćwiczenia na barki mają korzystny wpływ również na inne partie ciała. Przekładają się na równomierny rozwój mięśni górnej części ciała, wzmocnienie brzucha, lędźwi i bioder. Systematyczne treningi pozwalają uzyskać efekt w postaci smukłych i mocnych barków, pożegnać się ze zwisającą skórą ramion, a także ułatwiają prostowanie sylwetki. Dzięki sprawnym mięśniom można nie tylko osiągać doskonałe wyniki na siłowni, ale też zainwestować w swoją przyszłość. Ćwiczenia na barki to świetna forma rehabilitacji. Osoby wykonujące je rzadziej skarżą się na bóle pleców, ponieważ ich mięśnie zapewniają szkieletowi lepsze podparcie i ograniczają ryzyko rozwoju wad postawy.
Jakie mięśnie są angażowane podczas ćwiczeń na barki?
Celem ćwiczeń na barki jest przede wszystkim wytrenowanie mięśni naramiennych podzielonych na część przednią, środkową i tylną. Ponadto w tym samym momencie angażowane są inne mięśnie kończyn górnych, m.in. dwu- i trójgłowe, łokciowe i krucze, a także mięśnie w obrębie obręczy barkowej – nadgrzebieniowe, podgrzebieniowe, obłe i podłopatkowe. Trening umożliwia też aktywizację mięśni w obrębie torsu, w tym piersiowych oraz zębatych przednich. Ćwiczenia wzmacniają ponadto rejon brzucha i bioder, czyli core oraz układy: oddechowy i krwionośny. Szczególnie efektywne może być wykonywanie ćwiczeń na barki z hantlami. Więcej porad można znaleźć tutaj – https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-barki.
Wyciskanie hantli nad głową stojąc
Jednym ze skutecznych ćwiczeń umożliwiających ukształtowanie mięśni barków jest wyciskanie hantli nad głową stojąc. Nogi należy rozstawić na szerokość bioder dla uzyskania stabilnej postawy ciała. Konieczne jest utrzymywanie prostych pleców, dzięki czemu aktywowane będą odpowiednie partie mięśniowe. Zapobiegnie to też powstawaniu urazów. Ręce są luźno opuszczone wzdłuż tułowia, dłonie pewnie trzymają hantle o wybranym ciężarze. Po przyjęciu prawidłowej, stabilnej postawy ciała można przejść do wykonywania właściwego ćwiczenia. Ręce z hantlami trzeba unieść tak, by dłonie znajdowały się na wysokości ramion. Łokcie są utrzymane w linii z nadgarstkami, a palce zwrócone w przód w taki sposób, by otworzyć klatkę piersiową w trakcie ćwiczenia. Ręce są unoszone do wyprostowania stawów łokciowych wraz z wdechem, a ruch kończy się przybliżeniem hantli do siebie. Wraz z wydechem ręce są opuszczane, należy wrócić do pozycji wyjściowej.
Unoszenie ramion z hantlami w przód z przenoszeniem na boki
To ćwiczenie może być wykonywane przez osoby na każdym poziomu zaawansowania, z ciężarkami o dowolnej masie. Należy stanąć ze stopami na szerokość barków oraz palcami skierowanymi lekko na zewnątrz. Plecy są proste, hantle trzymane chwytem neutralnym. Po ściągnięciu łopatek następuje wdech, ramiona są unoszone kontrolowanym ruchem, aż znajdą się równolegle do podłoża. Pozostawiając ramiona na tej wysokości należy rozsunąć je na boki, a następnie przenieść przed siebie. Konieczne jest kontrolowanie ruchu w celu uniknięcia kontuzji. Wraz z wydechem ramiona są opuszczane do pozycji wyjściowej.