Dlaczego należy dbać o filtr w swoim okapie?

Cleaning domestic cooker hood. Women's hands clean the kitchen hood with a cloth

Okap kuchenny, wbrew pozorom, nie jest jedynie dodatkiem czy dekoracją w tej przestrzeni mieszkania. Pełni ważne funkcje, ale wymaga regularnych zabiegów związanych przede wszystkim z czystością i filtrem. Dlaczego należy dbać o filtr w okapie? W jaki sposób to robić? Spraw, aby Twój okap mógł pracować z pełną wydajnością przez cały czas!

 

 

Rodzaje okapów i filtrów okapowych

Każdy okap pełni tę samą funkcję, choć poszczególne modele mogą różnić się znacząco wyglądem i konstrukcją. Współczesne okapy to przede wszystkim modele do zabudowy, takie jak https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy. Dzielą się one na okapy:

  • szafkowe,
  • kominowe,
  • teleskopowe,
  • blatowe,
  • wyspowe,
  • sufitowe.

Także filtry do okapów to wiele różnych modeli, choć zasadniczo można wyróżnić dwa typy: filtry węglowe, pochłaniające zapachy i tłuszcz, a także filtry przeciwtłuszczowe, z materiału, metalu lub drobnej siateczki.

Dlaczego czystość filtra jest tak ważna?

Filtry powietrza stosowane w okapach kuchennych mają za zadanie zatrzymywać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Najczęściej są to cząsteczki tłuszczu, a także zapachy, zwłaszcza te niepożądane. Okap przepuszczając powietrze znad płyty grzewczej przez filtry, uzdatnia je, często także usuwając nadmiar pary wodnej. Aby jednak było to możliwe, filtr musi być czysty, nie może być zatkany przez nadmiar zebranych zanieczyszczeń. W zależności od typu filtra, ale też częstotliwości i intensywności jego użytkowania, oczyszczanie czy wymiana filtra jest konieczna raz na kilka tygodni lub miesięcy.

Jak wyciągnąć filtr z okapu?

Umiejscowienie filtra w okapie zależy od jego modelu. Urządzenia takie jak okapy kominowe, które można znaleźć np. na tej stronie https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy/okapy-kominowe mają najczęściej mocowaną na zaczepy kratkę, która po odsłonięciu odsłania filtr. Podobnie jest także w przypadku okapów podszafkowych czy wyspowych. Z kolei kompaktowe konstrukcje takie jak okapy blatowe, teleskopowe czy sufitowe mogą mieć bardziej złożony dostęp do filtra. W każdym z przypadków w razie wątpliwości wystarczy sięgnąć do instrukcji urządzenia.

Czyszczenie czy wymiana – jak postępować z filtrem?

Wyjmowane filtry stalowe w okapach mogą być myte, bardzo często nawet w zmywarkach. Jednak inne typy filtrów – materiałowe czy węglowe – wymagają wymiany, kiedy się zabrudzą. Znajdziesz je w sklepach ze sprzętem AGD, w działach akcesoriów: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/akcesoria-do-zabudowy/filtry-do-okapow-do-zabudowy.

Jak wybrać odpowiedni filtr do okapu?

W sytuacji, gdy rodzaj filtra w okapie wymaga regularnej wymiany, warto zaopatrzyć się w zapasowe egzemplarze. Filtry, oprócz rodzaju materiału, z jakiego są wykonane, różnią się także wielkością, grubością, konstrukcją. Z jednej strony mogą być to uniwersalne filtry płaskie węglowe czy przeciwtłuszczowe, z drugiej zaś – filtry przeznaczone do określonych modeli okapów. Uniwersalny filtr można przyciąć do pożądanego rozmiaru i zastosować w prostych okapach kuchennych. Jednak coraz więcej modeli okapów, zwłaszcza tych do zabudowy, korzysta z filtrów o specjalnych kształtach, z ramką i mocowaniami, które nie mogą być zastąpione uniwersalnym modelem. W takiej sytuacji należy sprawdzić w specyfikacji posiadanego okapu, jakie typy filtrów do niego pasują.

Czysty i właściwie dopasowany filtr w okapie pozwala na jego wydajną pracę. Nie tylko sprzyja odpowiedniej jakości powietrza w kuchni, wyciąga drobiny tłuszczów i zapachów, ale także chroni mechanizmy samego urządzenia przed uszkodzeniem. Z tego względu sprawny filtr w okapie jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania przez długi czas.