Jabłonna. Do budynku starej porodówki przy Modlińskiej wprowadził się dziki lokator. Jakie działania w tej sprawie podejmuje Urząd Gminy?

Budynek starej porodówki przy ulicy Modlińskiej 130 w Jabłonnie fot. GP.kg

Budynek starej porodówki przy ulicy Modlińskiej 130 w Jabłonnie (7 lutego 2023 r.) fot. GP/kg

O ponad stuletnim, zabytkowym budynku, który mieści się przy ulicy Modlińskiej 130 w Jabłonnie jest głośno już od kilku miesięcy. Budynek, w którym mieściła się kiedyś porodówka jak również Urząd Gminy Jabłonna był w ostatnim czasie opróżniony. Część mieszkańców działających w grupie “Miłośników Zabytków Gminy Jabłonna” stara się nakłonić Urząd Gminy Jabłonna do walki o zachowanie budynku starej porodówki jako świadka wielu historycznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń mieszkańców gminy Jabłonna i ponownego jego wykorzystania na cele lokalnej społeczności. W ostatnim czasie pojawiły się jednak sygnały o dzikim lokatorze, który miał się wprowadzić do budynku przy Modlińskiej 130. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że z powodu złego stanu technicznego budynku może dojść w nim do tragedii, jeżeli ktokolwiek będzie z niego korzystał w celach mieszkaniowych. Jakie działania w tej sprawie podejmuje Urząd Gminy Jabłonna, który jest właścicielem tego budynku?

 

 

Przypomnijmy, że z końcem września 2022 roku za pośrednictwem petycji, mieszkańcy chcieli zwrócić uwagę władz gminy i powiatu legionowskiego na zabytkowy budynek przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie – tzw. „starą porodówkę”. W przesłanym piśmie wnioskodawcy, zwrócili się o podjęcie działań zmierzających do ratowania budynku posadowionego przy ul. Modlińskiej 130. Pod petycją (zarówno standardowo jak i przez internet) podpisało się ponad 170 osób.

 

 

Na Sesji Rady Gminy Jabłonna, która odbyła się w grudniu 2022 roku petycja nie została rozpatrzona przez radnych z powodów formalnych (więcej pisaliśmy TUTAJ). “Miłośnicy Zabytków Gminy Jabłonna”, nie poddają się w swoich staraniach o uratowanie zabytku przy ulicy Modlińskiej 130 w Jabłonnie i zapowiedzieli utworzenie kolejnej petycji w tej sprawie i złożenie jej w Urzędzie Gminy Jabłonna z zachowaniem wszystkich formalności.

Budynek, o którego zachowanie walczą mieszkańcy reprezentujący “Miłośników Zabytków Gminy Jabłonna” zlokalizowany jest przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie. Jest on wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Jabłonna. Prowadzone jest również obecnie postępowanie mające na celu wpisane tego zabytku do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Dom zbudowany został w 1888 r. z czerwonej cegły. Był przed II wojną światową siedzibą Urzędu Gminny Jabłonna, a po wojnie pełnił funkcję m.in. porodówki, w której na świat przyszło wielu mieszkańców gminy (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Mieszkańcy apelują o zabezpieczenie i utrzymanie zabytku i jego otoczenia w jak najlepszym stanie. Mają nadzieję na utworzenia w budynku przy ul. Modlińskiej 130 Zbiorów Historycznych Gminy Jabłonna, Archiwum Gminnego oraz w praktyce miejsca pamięci wydarzeń i podmiotów, związanych z Gminą Jabłonna (np. OSP Jabłonna; POW; II Batalion Jabłonna I Rejon „Marianowo- Brzozów” VII Obwód AK Obroża”; Sztab Powstańczy – „Powstanie Listopadowe”; historia sołectw Gminy Jabłonna, etc.). Zaproponowano również, aby w budynku zgromadzić rozproszoną w wielu miejscach gminy działalność kulturalną (Społeczne Centrum Kultury Gminy Jabłonna).

Na Facebooku pod TYM adresem można śledzić działania podejmowane przez “Miłośników Zabytków Gminy Jabłonna”.

Do budynku starej porodówki wprowadził się dziki lokator

Jeszcze kilka lat temu w zabytkowym budynku przy ulicy Modlińskiej 130, który jest własnością gminy Jabłonna znajdowały się mieszkania socjalne. W połowie stycznia br. Urząd Gminy Jabłonna informował redakcję Gazety Powiatowej, że budynek starej porodówki został opróżniony i zabezpieczony. – W ramach działań zabezpieczających budynek został opróżniony, zamknięto otwory drzwiowe i okienne, wyłączono media. Teren wokół budynku został uprzątnięty, rozebrano również komórki, które znajdowały się na terenie posesji. Budynek pełnił ostatnio funkcję mieszkalną i taka funkcja jest wykazana w Gminnej Ewidencji Zabytków. Możliwości dalszego wykorzystania budynku jako własności gminnej pozostają przedmiotem analiz. – poinformował naszą redakcję 12 stycznia Michał Węglewicz z Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Jabłonna.

Z końcem stycznia br. do redakcji Gazety Powiatowej zaczęły docierać sygnały od mieszkańców Jabłonny, że do będącego w złym stanie technicznym budynku przy ulicy Modlińskiej 130 wprowadził się dziki lokator. Jak opowiadają osoba zamieszkująca ten budynek dogrzewa się w nim paląc starymi meblami.  7 lutego potwierdziliśmy sygnałów od mieszkańców. Po dotarciu na miejsce nasz reporter zauważył rower z przyczepką oraz przywiezione na miejsce stare meble i drewniane elementy, które mogą świadczyć o tym, że właśnie nimi dziki lokator pali w piecu. Po zajrzeniu przez okna również widać było, że ktoś obecnie zamieszkuje w budynku, a wejście do jego środka nie stanowi dużego problemu.

Nasza redakcja zwróciła się 7 lutego br. z pytaniami do Urzędu Gminy Jabłonna, który w prostej linii mieści 270 metrów od budynku starej porodówki, czy wiadomo urzędnikom o tym, że w budynku ktoś mieszka, oraz dlaczego nie jest on właściciele zabezpieczony?

W czwartek (16 lutego) otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. – W ramach działań zabezpieczających podejmowanych sukcesywnie już od roku 2016, zapewniono lokale zastępcze i przeniesiono do nich 8 rodzin, które zamieszkiwały ww. budynek, budynek został opróżniony, zamknięto otwory drzwiowe i okienne, wyłączono media. Teren wokół budynku został uprzątnięty, rozebrano również komórki, które znajdowały się na terenie posesji. W ostatnim okresie w ramach programu” Mazowsze dla zabytków 2023” ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego złożono także wniosek o udzielenie dotacji na wykonanie projektu budowlanego, sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz, zabezpieczenie ścian i stabilizację konstrukcyjną części składowych budynku. Oddzielną kwestią jest fakt zamieszkiwania w ww. budynku osoby, która wprowadziła się tam samowolnie. Podejmowane są starania rozwiązania tej kwestii. – poinformował naszą redakcję Michał Węglewicz z Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Jabłonna.

 

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 11

  1. Syf naprawdę duży. Wstyd. Gmina nie dba o swój majątek. To pogarda dla wszystkich mieszkańców. Gmina nie zasługuje na ten obiekt skoro tak to zaniedbała i powinno sie jej to odebralć i przekazać np komuś kto o to zadba.

    • Czarnek? 😀

  2. Gmina nigdy nie zabezpieczyła budynku, a tym bardziej nie uprzątnęła terenu wokół niego. Jest to budynek grozy, ale Gmina Jabłonna wygląda na opuszczoną i zaniedbaną. Więc czego oczekiwać od Wójta. Wizerunek „centrum Jabłonny” jest opłakany, gdyby nie odnowiony Kościół i plac wokół niego, Gmina jest „szara” i nijaka. A ma tak piękne walory do zaoferowania, łącznie z lokalizacją, tam powinno tętnić życie, także budynek „porodówki” wpasował się w wygląd całej Gminy, smutne i przykre.

    • tym bardziej że Jabłonna nie ma za wiele zabytków. Jest Pałac ale to własność odebrana Potockim i teraz rządzi PAN (jak dba widać po stanie ‚altany chińskiej’ na przykład). budynek Gminy – dawna karczma odnowiony tylko dlatego ze to budynek urzędu. budynek Poczty – odnowiony bo to budynek Poczty za to dawne stajnie to ruina…. kościół – proboszcz potrafi z parafianami zadbać o ten teren i dotacje. dodam że w okolicach Wisły jest kilka bunkrów z czasów II wojny, stanowisko dział przeciwlotniczych oczywiście zarośnięte, zasypane, syf i mogiła. NIKT tu nie ma pomysłu na szlak? najlepiej to zaorać, działki z ugoru na budowlane porobić i sprzedać

  3. A najsłabszy i tak..zostanie sam..tam gdzie może bo gdzie indziej nie może zostać sam..no gdzie..jeśli nie w Polsce..jeszcze go psami może poszczują…

  4. zrównać to z ziemią i do widzenia – na utrzymanie walącego się baraku mamy wydawać pieniądze z budżetu gminy? Bo grupka pomyleńców nie ma się czym zająć?

    • T – Racja! Można by w to miejsce postawić piękny, nowy budynek, albo przepompownie kanalizacyjną! Te Kauflandy, Obi i parking też można przerobić na piękne osiedle. Budynek gminy można by też zmienić, zburzyć całe centrum i postawić na nowo piękne budynki. Pośród Radnych mamy wspaniałych obywateli, właścicieli firm z materiałami budowlanymi, zajmującymi się deweloperką, kanalizacją, wodociągami… Może i czerpią korzyści z tego, ze są Radnymi ale kto by tego nie robił? Każdy chce zarobić, to są porządni biznesmeni! Strach pomyśleć co to będzie jak zmieni się władza w gminie. Będzie tu kolorowo i zaczną znowu letnicy odwiedzać Jabłonne zostawiając swoje pieniądze.. Po co to komu? Po co obcy patrzący na nasze ręce.. Czasy koloru minęły z kwiatami, teraz czas na beton i szkło!

    • oczywiście „T” i postawić kolejną Biedronkę dla gawiedzi. na co komu spuścizna przodków. widocznie jesteś ‚jabłoniakiem’ w I pokoleniu po przybyciu 3 lata temu z Podlasia? u siebie też zaorasz stare cerkwie bo w ruinie?

  5. Gmina Jabłonna powinna otworzyć noclegownię dla bezdomnych!
    Czemu tego jeszcze nie zrobiono?

  6. tym bardziej że Jabłonna nie ma za wiele zabytków. Jest Pałac ale to własność odebrana Potockim i teraz rządzi PAN (jak dba widać po stanie ‚altany chińskiej’ na przykład). budynek Gminy – dawna karczma odnowiony tylko dlatego ze to budynek urzędu. budynek Poczty – odnowiony bo to budynek Poczty za to dawne stajnie to ruina…. kościół – proboszcz potrafi z parafianami zadbać o ten teren i dotacje. dodam że w okolicach Wisły jest kilka bunkrów z czasów II wojny, stanowisko dział przeciwlotniczych oczywiście zarośnięte, zasypane, syf i mogiła. NIKT tu nie ma pomysłu na szlak? najlepiej to zaorać, działki z ugoru na budowlane porobić i sprzedać

  7. ja myślę że włodarze z Jarosławem mają kupca. działka prawie w centrum, obok osiedli. tylko zaorać i cyk żabkę stawiać. w tej gminie po II wojnie było tylko kilka murowanych budynków, oprócz pałacu (pan), poczty (poczta polska sa) i gminy (urzad) wszystko w ruinie

Dodaj komentarz