Już w ten poniedziałek tj. 27 lutego 2023 r. komisja rewizyjna Rady Miasta Legionowo po raz kolejny zajmie się sprawami związanymi z planami uruchomienia przeładowni śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. W pierwszej kolejności radni opracują plan kontroli prawidłowości wydania pomyślnej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy. Drugą kwestią, nad którą się pochylą będzie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego. Posiedzenia tego organu są jawne, co oznacza, że może uczestniczyć w nich również składająca się z obywateli publiczność.
Co może komisja rewizyjna i kto w niej pracuje?
W poniedziałek, 27 lutego 2023 r. o godzinie 18 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie odbędzie się jawne posiedzenie komisji rewizyjnej Rady Miasta Legionowo. Spotkanie w całości poświęcone zostanie planom uruchomienia przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie stacji przeładunkowej śmieci. W tym miejscu warto przypomnieć, jakimi kompetencjami dysponuje wskazana komisja oraz którzy radni w niej obecnie pracują. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, komisja rewizyjna Rady Miasta kontroluje m. in. poczynania prezydenta, gminnych jednostek organizacyjnych i pomocniczych. W tym legionowskim organie kontrolnym względem m. in. głowy naszego miasta, większość obecnie należy do obozu rządzącego Legionowem, tj. radnych z Porozumienia Samorządowego (PS) i Koalicji Obywatelskiej (KO), popierających prezydenta Romana Smogorzewskiego. Członkami tej komisji jest 9 radnych, w tym 6 wywodzących się z obozu rządzącego Legionowem. Są to radni Marta Budzyńska, Andrzej Piętka, Mariusz Suwiński i Jolanta Żebrowska z KO oraz radni Małgorzata Luzak i Tadeusz Szulc z PS. W organie kontrolującym poczynania prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego pracuje też 3 radnych opozycyjnych. Są to radny niezrzeszony Dariusz Petryka oraz radne Małgorzata Grabowska-Kozera i Katarzyna Skierkowska-Pacocha z Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Komisja rewizyjna przyjrzy się kulisom wydania decyzji środowiskowej
Pierwszą sprawą, którą podejmie komisja rewizyjna Rady Miasta Legionowo na swoim poniedziałkowym posiedzeniu będzie opracowanie planu kontroli poprawności wydania pomyślnej decyzji środowiskowej na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy. Owa decyzja administracyjna wciąż umożliwia przedsiębiorcy magazynowanie i przeładowywanie śmieci na działkach miejskich położonych przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Zdaniem opozycji koniecznie trzeba ją uchylić, aby skutecznie uniemożliwić realizację powyższego przedsięwzięcia w naszym mieście. Szerzej o tej sprawie informowaliśmy w tej wiadomości.
Referendum w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego. Jaką opinię wyda komisja rewizyjna?
Drugim punktem obrad legionowskiego organu kontrolującego działania m. in. prezydenta Romana Smogorzewskiego będzie złożony przez opozycyjnych radnych wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania ze stanowiska głowy naszego miasta. Bezpośrednią przyczyną złożenia takiego wniosku były powstałe w wyniku szeregu kłamstw ze strony obozu rządzącego naszym miastem kontrowersje związane z planowanym uruchomieniem przeładowni śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego. Szerzej o tej sprawie informowaliśmy w tej wiadomości. Komisja rewizyjna zaopiniuje ten wniosek, zaś decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego w nieco późniejszym terminie podejmie cała Rada Miasta Legionowo.
Mieszkańcy mogą uczestniczyć w tych obradach
Wszystkie posiedzenia samorządowych organów stanowiących, w tym komisji rewizyjnej Rady Miasta Legionowo są jawne i może w nich uczestniczyć składająca się z obywateli publiczność.