Na początku grudnia 2022 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego wprowadzającą konfiskatę samochodów pijanych kierowców. Dodatkowo nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Okazuje się jednak, że wejście w życie nowelizacji Kodeksu karnego, która w większości miała zacząć obowiązywać 14 marca br. została przesunięta przez Ministerstwo Sprawiedliwości na koniec 2023 roku. Najgłośniejsza zmiana, czyli konfiskata aut pijanych kierowców miała zacząć obowiązywać w grudniu 2023 roku, jednak w tej sytuacji została przesunięta na marzec 2024 roku.
Cała sprawa dotyczy ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 13 grudnia 2022 roku. Większość z jej przepisów która obejmuje m.in. zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa miała wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 14 marca br. Ostatecznie Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się w styczniu 2023 roku przesunąć w czasie wejście w życie większości nowych przepisów Kodeksu karnego na 1 października 2023 roku.
Później niż zakładano wejdą w życie przepisy dotyczące konfiskaty aut pijanych kierowców. Pierwotnie miało to nastąpić po upływie roku od dnia ogłoszenia, czyli w grudniu 2023 roku. Zgodnie z nową decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości przesunięto zmianę na 14 marca 2024 roku.
Stacja TVN24 zwróciła się z pytaniem do Ministerstwa Sprawiedliwości czym spowodowana jest decyzja o przesunięciu terminu wejścia w życie powyższych przepisów. – Jedyną przyczyną wydłużenia vacatio legis ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw jest konieczność dostosowania i uzgodnienia wprowadzonych rozwiązań z ustawą z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw oraz ustawą z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. – przekazał resort sprawiedliwości.
– Z racji dłuższego okresu przewidzianego dla wejścia w życie ustawy z 7 lipca 2022 r. (zmiana Kodeksu karnego), tj. od 1 października 2023 r., zaproponowano analogiczne przedłużenie okresu wejścia w życie przepisów związanych z przepadkiem pojazdów. – dodają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.
Konfiskata pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzi konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Auto będzie zatrzymane w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.
W przypadku, kiedy pojazd nie stanowi wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu, zaś za tą równowartość uznawano by wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, tylko własność np. jego pracodawcy, sąd orzeknie nawiązkę.
Dodatkowo zwiększona zostanie maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości grozi kara od 2 do 12 lat więzienia. Nowe przepisy podnoszą maksymalną granicę z 12 do 16 lat pozbawienia wolności.
Zaostrzeniu ulegną również kary za najcięższe przestępstwa takie jak: podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności, wydłużenie okresu przedawnienia zbrodni zabójstwa czy wprowadzenie tzw. kary bezwzględnego więzienia. Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza też zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię (więcej pisaliśmy TUTAJ). Dodatkowo nowelizacja Kodeksu karnego zmieni charakter kradzieży tablic rejestracyjnych z wykroczenia na przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności (więcej pisaliśmy TUTAJ).