Major Konstanty Mikołaj Radziwiłł, oficer Armii Krajowej (AK) został właśnie patronem Liceum Ogólnokształcącego (LO) mieszczącego się w Zespole Szkół (ZS) przy ulicy Nasielskiej w Komornicy w gminie Wieliszew. Zgłoszoną przez społeczność tej szkoły propozycję nazewniczą, jednomyślnie przegłosowali ostatnio wieliszewscy radni.
28 lutego 2023 r. Rada Gminy Wieliszew jednomyślnie podjęła uchwałę, której funkcjonujące w ZS w Komornicy LO zyskało nowego patrona. Stał się nim major Konstanty Mikołaj Radziwiłł, oficer AK. Powyższą propozycję nazewniczą zgłosiła społeczność tej szkoły. Oprócz majora Radziwiłła jako patrona dla tej placówki rozważano również kandydaturę generała Władysława Sikorskiego, m. n. premiera Polski na uchodźstwie w czasie II wojny światowej.
Na wniosek społeczności szkolnej
Społeczność wskazanej szkoły swój wniosek o nadanie tej placówce imienia majora Konstantego Mikołaja Radziwiłła uzasadniła chęcią zachowania w pamięci czynów bohaterów, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. – Major Konstanty Mikołaj Radziwiłł jako patron liceum będzie przykładem w kształtowaniu i wychowywaniu młodych ludzi. To wzór męstwa, odwagi i patriotyzmu i bez wątpienia doskonały kandydat na patrona szkoły – popierają ten wybór wieliszewscy radni. Konsekwencją tej decyzji będzie nadanie tej szkole sztandaru. Pieniądze na ten cel zebrała już społeczność szkolna.
Kim był major Konstanty Mikołaj Radziwiłł?
– Konstanty Mikołaj Radziwiłł urodził się 10 lipca 1902 r. w Sichowie koło Staszowa (dzisiejsze województwo świętokrzyskie), jednak jego dziadkowie i rodzice, a także całe jego życie było związane z terenami obecnego powiatu legionowskiego. Wychowywano go w skromności, szacunku do ludzi i duchu patriotyzmu. Dużą uwagę przywiązywano do gruntownego wykształcenia. Po zakończeniu etapu nauki w domu został uczniem Gimnazjum Filologicznego Męskiego należącego do Koła Szkolnego im. Stanisława Kostki w Warszawie, które ukończył w 1920 r. W 1924 r. ukończył Akademię Handlową w Antwerpii, a w 1926 r. Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu i uzyskał stopień podporucznika rezerwy kawalerii z przydziałem do 4 pułku strzelców konnych w Płocku. Po zakończeniu służby zarządzał własnym majątkiem ziemskim w Zegrzu. Wziął udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. jako ochotnik, pełniąc funkcję obserwatora lotniczego w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie”. Został aresztowany przez Niemców 6 października 1939 r. i osadzony w więzieniu w Pułtusku. Zwolniono go w marcu 1940 r. dzięki protekcji króla włoskiego Wiktora Emanuela III. W 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie pełnił funkcję kwatermistrza III batalionu I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie Okręgu Warszawskiego „Obroża” – przyjął tam pseudonim „Korab”. Dnia 19 czerwca 1944 r. został mianowany porucznikiem rezerwy. W czasie powstania warszawskiego walczył jako dowódca 9 kompanii III batalionu w rejonie Legionowo – Jabłonna – Nieporęt. W sierpniu 1944 r. został zatrzymany i prawdopodobnie w dniu 14 września 1944 r. zamordowany na terenie koszar w Zegrzu przez żołnierzy z żandarmerii polowej Wermachtu. Dokładne miejsce pochowania szczątków zostało ustalone przypadkiem w trakcie prac ziemnych w maju 1969 r. W trakcie przebudowy strzelnicy znajdującej się na terenie koszar Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu odkryto szkielet człowieka. Po potwierdzeniu, iż są to szczątki Mikołaja Konstantego Radziwiłła zorganizowano pogrzeb na cmentarzu w Serocku. Książę został pośmiertnie odznaczony m. in. Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego i Krzyżem AK. W 2013 r. staraniem członków legionowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK porucznik Radziwiłł został mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień majora – dowiadujemy się z uzasadnienia podjętej przez Radę Gminy Wieliszew uchwały.