Nasza Historia: Krypta w kościele w Woli Kiełpińskiej

3Art.Serock.wrzesień2022

Pod prezbiterium kościoła pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej spoczywają szczątki hrabiów Krasińskich z Zegrza i księcia Macieja Radziwiłła z Jadwisina. Po ponad 40 latach udało się ponownie zajrzeć do krypty.

W 1890 r. dziedziczka dóbr ziemskich Zegrze Jadwiga Radziwiłłowa z domu Krasińska musiała sprzedać Rosjanom teren Zegrza pod budowę twierdzy. Ponieważ na tym obszarze znajdował się kościół, siedziba parafii, zaszła konieczność budowy nowej świątyni. Jej lokalizację zaproponowali Jadwiga i Maciej Radziwiłłowie ofiarowując parafii dwie sąsiadujące ze sobą działki należące do dóbr Zegrze i dóbr Izbica, razem ok. 4,5 ha. Teren był położony przy Trakcie Białostockim, na odcinku od Serocka do Dębego, we wsi Wola Kiełpińska. Świątynię wybudowano według projektu Konstantego Wojciechowskiego w latach 1895-1899, w większości za odszkodowanie za odebrany kościół zegrzyński, które wyniosło 54 tys. rubli. Konsekracja kościoła odbyła się 30 lipca 1899 r.

Ponieważ kościół w Zegrzu, postawiony w 1758 r. z fundacji Antoniego Krasińskiego miał zostać rozebrany, szczątki Krasińskich z tamtejszej krypty przeniesiono do podziemi nowego kościoła. Do świątyni przeniesiono też epitafia oraz przedmioty liturgiczne.

 

 

 

Usytuowanie niszy grobowej i położenie trumien

Usytuowanie niszy grobowej i położenie trumien

 

Podziemia kościoła w Woli Kiełpińskiej znajdują się pod prezbiterium oraz lożą kolatorów położoną po zachodniej stronie ołtarza. Do podziemi można wejść w dwojaki sposób: drzwiami z loży kolatorów lub drzwiami w zewnętrznej ścianie kościoła. Betonowe schody do podziemi zasłonięte są zdobionymi, żeliwnymi płytami z których dwie są uchylne. Po zejściu ze schodów skręca się w prawo i wchodzi do pomieszczenia wyłożonego płytkami podłogowymi (prawdopodobnie z czasów budowy świątyni). W pomieszczeniu wielkości loży kolatorów znajdującej się powyżej, stoją urządzenia współczesnego systemu ogrzewania. Przedtem stały tam elementy poprzedniego systemu grzewczego zamontowanego w 1976 r. Pomieszczenie to ma niewielkie okienko znajdujące się ponad powierzchnią gruntu. Po wschodniej stronie tego pomieszczenia (od strony prezbiterium) znajduje się niskie przejście w fundamencie, na którym stoi zachodnia ściana nośna kościoła. Nieco dalej jest cienka ściana z cegieł postawiona w 1976 r. w związku z instalowaniem ogrzewania.

 

Przez niewielki otwór w tej ścianie widać wymurowaną z cegły, sklepioną półkoliście niszę grobową o wymiarach (w przybliżeniu): długość – 4 m, głębokość – 2 m, wysokość – 1,5 m. W niszy znajduje się pięć trumien: cztery jednakowe, dębowe, obite blachą cynkową oraz jedna o ciemniejszym kolorze, też prawdopodobnie obita blachą. Cztery jednakowe trumny ułożone są jedna na drugiej i tylko piąta stoi samodzielnie. Dolne trumny stoją równo, natomiast górne są poprzesuwane i wyglądają na uszkodzone. Warto dodać, że przed wspomnianą wcześniej cienką ścianą, u góry znajduje się kwadratowy pionowy otwór o wymiarach ok. 1×1 m. Być może był on połączeniem z prezbiterium. Takie rozwiązanie występuje w krypcie kościoła w Popowie Kościelnym, z tym że tamtejszy otwór jest mniejszy i ma przekrój koła.

Wejście do niszy

Wejście do niszy

Nie ma wątpliwości, że w czterech jednakowych trumnach spoczywają szczątki Krasińskich przeniesione z kościoła w Zegrzu. W czasie przenoszenia włożono je do nowych trumien, gdyż poprzednie, XVIII-wieczne, zapewne były już w złym stanie. W piątej trumnie, stojącej samodzielnie, prawdopodobnie spoczywa kolator Maciej Radziwiłł (1842-1907). Być może to „piętrowanie” trumien było spowodowane potrzebą wygospodarowania miejsca na trumnę fundatora świątyni. Ciekawostką jest, że obok księcia nie spoczywa, jego żona Jadwiga. Zmarła w Rzymie w 1913 r. ale w nekrologu zapowiedziano złożenie jej szczątków w Woli Kiełpińskiej. Tak się jednak nie stało i księżna została pochowana na rzymskim cmentarzu Campo del Verano.

 

Prawa strona niszy

Prawa strona niszy

Rozważając kto spoczywa we wspomnianych czterech jednakowych trumnach, należy zwrócić uwagę na epitafia wewnątrz kościoła przeniesione z Zegrza, z tym że ich liczba jest większa niż ilość złożonych trumien. W kościele znajdują się tablice poświęcone: Antoniemu, Eustachii, Kazimierzowi, Józefowi, Stanisławowi i Karolowi Krasińskich oraz Antoniemu Księżopolskiemu i jego żonie Apolonii, ale w przypadku tych ostatnich wiadomo, że spoczywają na cmentarzu parafialnym. Stanisław Krasiński zmarł w Warszawie, a Karol Krasiński w Wiedniu, więc być może tam zostali pochowani. Podsumowując: cztery jednakowe trumny należą prawdopodobnie do Antoniego Krasińskiego (1693-1762), żony Kazimierza Krasińskiego Eustachii z Potockich (1720-1781) oraz do Józefa Krasińskiego (1783-1845) i Kazimierza Krasińskiego (1725-1801).

Mirosław Pakuła

Ważniejsze źródła:

  1. „Echa Płockie i Łomżyńskie”, „Gazeta Świąteczna”, „Kurier Poranny” 1899,
  2. Internetowy Polski Słownik Biograficzny,
  3. A. i M. Kurtyczowie, Zegrze – Wola Kiełpińska. Dzieje parafii i okolic, Wola Kiełpińska 2001, sejm-wielki.pl.