Nowy mierzący nawet 20 metrów wysokości obiekt handlowy z mieszkaniami będzie mógł powstać na tyłach galerii Gondola i Błękitnego Centrum w Legionowie – takie m. in. rozwiązania zawarto w projekcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla ścisłego centrum miasta.
Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego mpzp dla przeszło 22 hektarów położonych w ścisłym centrum Legionowa. Chodzi o w większości już zagospodarowane tereny odgraniczone ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i drogą krajową nr 61 (DK nr 61). Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Władze Legionowa w piątek, 24 marca 2023 r. popołudniu opublikowały projekt uchwały w sprawie uchwalenia nowego mpzp dla wskazanej okolicy. Znajdują się tu szczegółowe rozwiązania określające rodzaj i intensywność zabudowy dla poszczególnych nieruchomości.
Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla przeszło 22 hektarów położonych w centrum Legionowa i w części osiedla Jagiellońska ustanawia tam m. in zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, wielorodzinną, usługową oraz handlową o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m².
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów o łącznej powierzchni przeszło 22 hektarów położonych w ścisłym centrum Legionowa, fot. UM w Legionowie
Galeria handlowa z mieszkaniami przy Słowackiego
Najważniejszą zmianą w stosunku do jeszcze obowiązujących przepisów przestrzennych jest wydzielenie w ścisłym centrum Legionowa nieruchomości, na których mogą być realizowane obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m². Tę nową funkcję władze miasta chcą wprowadzić na kilku dotąd niezabudowanych działkach położonych na tyłach galerii Gondola i Błękitnego Centrum, odgraniczonych ulicami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i księdza pułkownika Jana Mrugacza. Zgodnie z wolą planistów, na wskazanych terenach będzie można budować tak bloki, jak i obiekty handlowo-usługowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m². Obiekty te nie będą mogły być jednak wyższe, niż 20 metrów. Tworzone przepisy ustalają tu maksymalną powierzchnię zabudowy działek na poziomie 70 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 20 procent. Co ważne, wszystkie budowle, które zrealizowane zostaną w tym rejonie w przyszłości mają mieć zapewnioną obsługę komunikacyjną wyłącznie od strony ulicy Juliusza Słowackiego.
Zakaz szeregowców przy Warszawskiej
Na terenach odgraniczonych ulicami Warszawską, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego obowiązujące obecnie w Legionowie przepisy przestrzenne ustanawiają głównie zabudowę usługową. Natomiast, obecnie planowane rozwiązania, oprócz usług nieuciążliwych chcą dopuścić tam również realizację jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formach albo wolnostojącej, albo bliźniaczej. Co ważne, w przeciwieństwie do obecnie obowiązującego na tym terenie mpzp, ten nowy ma też uniemożliwić realizację w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w formie szeregowej.
Dopuszczenie usług w blokach przy Kościuszki
Kolejną szykowaną zmianą jest dopuszczenie realizacji zabudowy usługowej na nieruchomościach przylegających do ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie. Obecnie obowiązujące tam przepisy przestrzenne umożliwiają tam bowiem wyłącznie wielorodzinną zabudowę mieszkaniową.
Zabudowa jednorodzinna
W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej tworzone przepisy przewidują wyłącznie zabudowę wolnostojącą i bliźniaczą, w tym tę połączoną z usługami nieuciążliwymi. Maksymalną wysokość takich budynków ustalają na poziomie od 10 do 12 metrów, maksymalną powierzchnię zabudowy działek na poziomie od 40 do 50 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 30 procent.
Zabudowa wielorodzinna
W przypadku zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej tworzony obecnie mpzp dopuszcza bloki o wysokości od 12 do 20 metrów z maksymalnie od 3 do 7 kondygnacjami nadziemnymi. Nowe przepisy dla zabudowywanych w ten sposób terenów ustalają maksymalną powierzchnię zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych na poziomie od 40 do 50 procent, a powierzchnię biologicznie czynną na poziomie od 25 do 30 procent. W przypadku tego rodzaju zabudowy, można będzie ją łączyć z zabudową usługową. Co ważne, ta ostatnia funkcja będzie mogła być realizowana tylko na pierwszym i drugim piętrze bloków. Mowa tu o budynkach wielorodzinnych istniejących bądź dopiero mających powstać w ścisłym centrum Legionowa na nieruchomościach odgraniczonych ulicami Jagiellońską, Juliusza Słowackiego, księdza pułkownika Jana Mrugacza, Stanisława Wyspiańskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Warszawską.
Zabudowa usługowa
W przypadku zabudowy wyłącznie usługowo-handlowej, tworzony obecnie mpzp dopuszcza budynki usługowe w zabudowie wolnostojącej lub bliźniaczej o wysokości do 12 metrów z maksymalnie 3 kondygnacjami nadziemnymi. Nowe przepisy dla zabudowywanych w ten sposób terenów ustalają maksymalną powierzchnię zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych na poziomie od 40 do 70 procent, a powierzchnię biologicznie czynną na poziomie od 15 do 25 procent. Tego rodzaju funkcje będą mogły być realizowane na nieruchomościach mieszczących się na rogach ulic Warszawskiej i generała Józefa Sowińskiego, Warszawskiej i Jagiellońskiej, Jagiellońskiej i Juliusza Słowackiego oraz przy ulicy Warszawskiej, za jej skrzyżowaniem z ulicą Jagiellońską.