Budzik nie zadzwonił i spóźniony gonisz uciekający autobus, a z kieszeni wysuwa się Twój nowy smartfon, upadając na chodnik. Z dreszczem emocji podnosisz go, w nadziei, że ekran jest cały. Jeśli chcesz uniknąć zderzenia z rzeczywistością i ogromnych wydatków, przyda Ci się dobra ochrona wyświetlacza. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfiką szkła hartowanego.
Jakie szkło hartowane wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Wybór odpowiedniego szkła hartowanego nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Rozłóżmy więc najważniejsze cechy szkła na czynniki pierwsze.
Duży wybór szkieł hartowanych dostępny jest w sklepie https://www.supershield.pl/pl/c/Szkla-ochronne/282
Szkło hartowane 9 godzin – co to oznacza?
Oszczędzimy długich wywodów na temat procesów produkcji szkła ochronnego. W skrócie – im dłużej szkło jest hartowane, tym bardziej staje się odporne na zarysowania. Jak sprawdzić, czy rzeczywiście długo leżało w piecu? Po rozbiciu szkła zaobserwujemy na ekranie „pajączki”. Im więcej pęknięć, tym dłuższy czas hartowania i wyższa jakość produktu.
Proces hartowania odpowiada za nadanie materiałowi twardości. Mierzymy go w skali nautycznej. Im wyższa liczba, tym lepsza ochrona wyświetlacza i większa odporność na zarysowania. Szkło 9h będzie odporne na atak kluczy czy scyzoryka w kieszeni.
Czym jest szkło hartowane 5D?
Szukając szkła hartowanego, zapewne natkniesz się na oznaczenia 2D lub 3D. Określają one między innymi stopień zaokrąglenia krawędzi. Dlaczego warto zwracać uwagę na takie informacje? Najnowsze modele smartfonów są zazwyczaj projektowane z zaokrąglonymi krawędziami. Dzięki nim ekrany wydają się większe. Ochrona wyświetlacza z zaokrąglonymi krawędziami wymaga jednak szczególnej uwagi. Szkło hartowane najnowszych modeli powinno amortyzować uderzenia o krawędź obudowy.
Szkło hartowane 2D / 2,5D to najtańsze rozwiązania stosowane w telefonach z płaskim lub lekko zaokrąglonym wyświetlaczem. Krawędzie szkła kruszą się stosunkowo szybko i są podatne na zużycie.
Szkło hartowane 3D znane jest jako pełne szkło hartowane. Jest to droższe rozwiązanie dla telefonów o najbardziej zaokrąglonych krawędziach, takich jak Samsung Galaxy S21. Szkło ma wbudowaną charakterystyczną plastikową ramkę, która doskonale chroni krawędzie ekranu.
Szkło hartowane 5D ma podobne parametry jak szkło 3D. Jedyną różnicą między nimi jest rozmieszczenie kleju. W 3D klej znajduje się tylko na płaskiej części ekranu. Szkło hartowane 5D posiada klej również na krawędziach wyświetlacza, dzięki czemu lepiej przylega do ekranu.
Szkło hartowane 10D wbrew pozorom nie jest ulepszoną wersją modelu 5D. U niektórych producentów 10D to po prostu płaskie szkło bez zaokrąglonych krawędzi. W przypadku starszych modeli z płaskim wyświetlaczem, szkło hartowane 10D pełni więc dokładnie te same funkcje, co szkło hartowane 5D. Podobnie jak w przypadku 3D i 5D, szkło 10D ma charakterystyczną czarną lub białą ramkę z tworzywa sztucznego. Chroni ona kruche krawędzie szkła.
W sklepie znajdziecie również iPhone odnowione https://www.supershield.pl/iPhone
Dodatkowe parametry przy zakupie szkła hartownego
Twardość i stopień zaokrąglenia to tylko wierzchołek góry lodowej (a raczej szkła). Na jakie dodatkowe parametry powinieneś zwrócić uwagę kupując szkło hartowane?
Grubość. Grube szkło zapewnia lepszą ochronę dla wyświetlacza, ale gorsze działanie ekranu dotykowego. Należy dążyć do optymalnej grubości, która wynosi 0,2-0,3 mm.
Przezroczystość. Im bardziej przezroczyste szkło, tym mniejsze ryzyko zmiany kolorów na wyświetlaczu. Przezroczystość liczona jest w %. Na przykład – szkło hartowane o przejrzystości 99% pozostawi kolory zdjęć lub filmów prawie niezmienione.
Folia oleofobowa. Niektóre szkła hartowane posiadają tzw. folię oleofobową. Działa ona podobnie jak płyn do mycia naczyń – odpycha brud i chroni ekran przed zabrudzeniami. Ma jednak swoją datę przydatności – zużywa się po około 6 miesiącach użytkowania.
Folia antybakteryjna. Od dawna wiadomo, że w telefonie mieszkają tysiące bakterii i wirusów. Producenci szkła postanowili temu zaradzić. Spryskali swoje szkło tlenkiem srebra, który hamuje rozwój mikroorganizmów. Podobnie jak w przypadku warstwy oleofobowej -warstwa antybakteryjna traci swoje właściwości po około 6 miesiącach użytkowania.
Iryzacja wpływa na przejrzystość ekranu i efekt wizualny. Opalizacja i gra błyszczących, zmieniających się kolorów, jest spowodowana załamaniem światła przez cienkie warstwy szkła. Czynnikiem nasilającym ten proces jest tłuszcz gromadzący się na ekranie. Szklane ochraniacze ekranu rzeczywiście łatwo gromadzą tłuszcz, jeśli jakość produktu jest nieodpowiednia.
Test kropli wody
Znalezienie właściwego szkła nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy na rynku istnieje tyle ofert. Istnieje jeden trik, który pomoże nam zweryfikować jakość ochrony. Pozwól kropli wody spaść na powierzchnię płaskiej membrany telefonu komórkowego. Jeśli krople wody są rozprzestrzeniane z kątem mniejszym niż 110, oznacza to, że technologia tej ochrony nie jest zbyt dobra. Zawsze radzimy naszym konsumentom, aby przeprowadzili ten test przed zakupem telefonu. Pamiętaj, aby wybrać ten model, w którym kształt kropli pozostaje stosunkowo zaokrąglony.
Zwróćmy także uwagę na fakt, że każda ochrona telefonu komórkowego ma swój okres przydatności. Nawet jeśli kupimy najlepsze szkło hartowane wskazana jest jego regularna wymiana.
Jak nakładać szkło hartowane?
Aplikacja szkła hartowanego jest bardzo prosta. W zestawie ze szkłem znajdziesz dwie ściereczki, które pomogą Ci oczyścić ekran. Na początku przetrzyj ekran wilgotną chusteczką. Dzięki temu pozbędziesz się największego brudu. Następnie powtórz czynność używając suchej ściereczki, która usunie cząsteczki kurzu i ślady tłuszczu.
Gdy wyświetlacz jest czysty, odklej warstwę ochronną i załóż szkło na wyświetlacz. Pamiętaj, aby dopasować wycięte otwory do aparatu i przycisku funkcyjnego. Gdy szkło znajdzie się we właściwym miejscu, wystarczy je lekko docisnąć. Gotowe! Właśnie zaoszczędziłeś na wymianie pękniętej szybki.
Szkła hartowane oraz innego rodzaju akcesoria do telefonów znajdziecie na https://www.supershield.pl/