Firma Mamarchitekci z Warszawy opracowuje obecnie kompleksowy projekt remontu mieszczącej się przy ulicy Mieczysława Smereka 2 w Legionowie zabytkowej willi Kozłówka i zagospodarowania otaczającego ją terenu. Prace te dobiegają końca, ponieważ władze Legionowa wystąpiły niedawno o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji.
17 marca 2023 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. remont i przebudowa budynku mieszkalnego willa Kozłówka wraz zagospodarowaniem terenu. Inwestycja ma być zrealizowana na miejskiej działce mierzącej nieco ponad 1,4 hektara położonej przy ulicy Mieczysława Smereka 2 w Legionowie. Inwestorem jest legionowski samorząd. Decyzji administracyjnej w tej sprawie należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Projekt inwestycji za blisko 240 tys. zł
Na zlecenie Urzędu Miasta (UM) w Legionowie kompleksowym opracowaniem projektu tej inwestycji zajmuje się firma Mamarchitekci z Warszawy. Powyższe prace kosztują miejski budżet prawie 240 tys. zł. Zgodnie z umową, wskazana firma oprócz prac projektowych ma też sprawować nadzór autorski nad robotami budowlanymi związanymi z faktycznym wykonaniem tego przedsięwzięcia. Te z kolei mają być sfinalizowane do końca tego roku. Wobec powyższego, w przeciągu kilku najbliższych tygodni należy spodziewać się ogłoszenia przetargu na wykonanie tej inwestycji.
Pomieszczenia dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w odnowionej willi Kozłówka
Podstawą do opracowania projektu modernizacji zabytkowej wilii Kozłówka jest stworzony przez legionowskich urzędników program funkcjonalno-użytkowy dla tego przedsięwzięcia. – Planuje się remont i przebudowę budynku mieszkalnego. Celem jest również zachowanie jak największej ilości substancji zabytkowej budynku szczególnie w odniesieniu do elewacji i części zewnętrznych oraz wygenerowanie jak największej powierzchni użytkowej pomieszczeń na parterze, przy jednoczesnym zminimalizowaniu powierzchni komunikacyjnej. Część centralną parteru przeznaczono na hol, do którego można się dostać z dziedzińca, jak również wyjść do parku po przeciwnej stronie budynku. Hol zapewnia również komunikację do pozostałych części użytkowych budynku. W kondygnacji piwnicy i niewielkiego poddasza ulokowano funkcje pomocnicze i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu – to najważniejsze ujęte we wskazanym dokumencie wytyczne. Co ważne, po zmodernizowaniu zabytkowej wilii Kozłówka, powstaną tam pomieszczenia na potrzeby m. in. Miejskiej Biblioteki Publicznej. – W odnowionym budynku powstaną magazyn na księgozbiór, biblioteka z czytelnią, 3 pokoje tematyczne, biuro, pokój z aneksem kuchennym, kuchnia sąsiedzka, 4 pomieszczenia sanitarne i magazyny. Pomieszczenia przewidziane dla użytkowników będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planowane są m. in. Salon Rodziny Paszkowskich, Hol Zwierzyniec, Kuchnia sąsiedzka i Pracownia Iskra – dowiadujemy się więcej ze strony internetowej Urzędu Miasta w Legionowie.
Zagospodarowanie terenu
Oprócz prac wewnątrz tego zabytku, wykonanych też zostanie szereg robót zmierzających do zagospodarowania okalającej go przestrzeni. I tak na mierzącym łącznie 1,4 hektara terenie przylegającym do willi Kozłówka nasadzona zostanie nowa roślinność oraz powstaną m. in. fontanna, altana, ekologiczny plac zabaw, scena, ścieżka przyrodnicza, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. – Układ ścieżek powinien nawiązywać do rozwiązań parkowych stosowanych u schyłku XIX wieku, takich jak „ogród obwodnicowy” ze swobodnym układem ścieżek i główną obwodnicą parkową i właściwymi osiami widokowymi. Należy zaprojektować i wykonać główną oś widokową, prostą w stosunku do budynku willi. Na osi tej należy zlokalizować fontannę oraz altanę. Nasadzenia roślinne ozdobne należy projektować w sposób regularny i geometryczny. Należy zachować zabytkowy drzewostan oraz uwzględnić go w przebiegu ścieżek. Zagospodarowanie terenu składa się z dwóch zasadniczych części: otoczenie budynku wraz z dziedzińcem oraz parku znajdującego się na tyłach budynku. Na dziedzińcu zrealizować utwardzony plac z miejscami postojowym dla samochodów oraz część reprezentacyjną z klombami pomiędzy alejkami prowadzącymi do wejścia do budynku. Południowo zachodnia część terenu łącząca dziedziniec z parkiem przeznaczona jest na ekologiczny plac zabaw, azyle z wiklinowymi zwierzętami i wystawy zewnętrzne. Koncepcja zagospodarowania parku opiera się na układzie kompozycyjnym zawartym w uzyskanych materiałach archiwalnych. Główny element kompozycyjny zagospodarowania stanowi fontanna na planie koła z obejściem i alejkami prowadzącymi w dalsze części parku. Fontannę należy wykonać w jasnym piaskowcu. Na terenie parku należy zaprojektować altanę ogrodową, indywidualnie zaprojektowaną tak aby nawiązywać do detalu istniejącego na elewacjach willi. Przekrycie altany analogiczne do pokrycia dachowego willi tj. blacha tytanowo-cynkowa w łączeniu na rąbek stojący. Wzdłuż granicy z terenem kolejowym zaproponowano pas „zieleni izolacyjnej”, której funkcją oprócz zamknięcia widokowego jest izolacja akustyczna. Całość zamknięta jest „zielonymi ścianami” w postaci pnączy i zieleni izolacyjnej. Akcenty przestrzenne dla całego założenia stanowią przede wszystkim zabytkowy budynek, fontanna i altana oraz skarpa z alejką przy budynku. Całość należy uzupełnić o układ krzewów i łąkę kwietną, plac zabaw, przyrodniczą ścieżkę edukacyjną, ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Projektując powyższe elementy należy wkomponować je w otoczenie mając na uwadze zabytkowe cechy parku i budynku. Należy stosować stonowaną kolorystykę bez używania jaskrawych kolorów – to z kolei szczegółowe wytyczne dla projektantów względem urządzenia terenu okalającego ten legionowski zabytek, zawarte w programie funkcjonalno-użytkowym tego przedsięwzięcia.
W 2022 r. legionowskim urzędnikom nie udało się rozstrzygnąć kilku przetargów na realizację powyższego przedsięwzięcia. Co ważne, wcześniej szukano wykonawców gotowych przeprowadzić tę inwestycję w formule projektuj i wybuduj. Jednak bez skutku. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.