Odtrucie alkoholowe Łódź u osoby uzależnionej od alkoholu

odtrucie-alkoholowe-lodz

Konieczność odbycia odtrucia alkoholowego najczęściej dotyka osób uzależnionych od alkoholu. Długotrwałe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach wyniszcza organizm.

 

Powodouje również, że gromadzą się w nim toksyny i substancję szkodliwe, które negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Osoba uzależniona w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej nie jest w stanie sama poradzić sobie ze skutkami uzależnienia. Nie może również sama odstawić alkoholu, gdyż głód alkoholu oraz alkoholowy zespół abstynencyjny są na tyle silne. Dlatego zaleca się, aby osoby uzależnione odbywały odtrucie alkoholowe w warunkach szpitalnych pod kontrolą lekarzy.

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Głównym zadaniem odtrucia alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Przeprowadzenie detoksu pozwala również na wyrównanie gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu oraz przywrócenie prawidłowych stężenia witamin oraz składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Deficyty wody, elektrolitów, witamin i substancji odżywczych spowodowane są przez alkohol.

Odtrucie alkoholowe Łódź umożliwia poprawę zarówno fizycznego jak i psychicznego stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?

Należy pamiętać, że nie ma jednej bezpiecznej dawki alkoholu. Każdy człowiek uzależnia się od innej ilości tej substancji. Tak samo jest z ilością wypitego alkoholu. Niektórzy negatywne skutki działania alkoholu będą odczuwać już po stosunkowo niewielkiej dawce spożytego alkoholu, inni zaś potrzebują dużo większej dawki alkoholu, aby odczuwać objawy zatrucia alkoholowego. Zależy to między innymi od masy ciała, wieku czy stylu życia. Osoba doświadczyć może wtedy problemów z równowagą, świadomością czy koncentracją. W krytycznych przypadkach dojść może również do utraty świadomości, hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu, utraty panowania nad własna fizjologią, śpiączki, padaczki alkoholowej, permanentnego obniżenia nastroju, problemów z oddychaniem, wymiotów a nawet śmierci jednostki spowodowanej na przykład zachłyśnięciem się lub niewydolnością oddechową.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Osoby uzależnione od alkoholu powinny odbywać detoks alkoholowy w szpitalu. To bezpieczne i kontrolowane warunki dla pacjenta. Doświadczeni specjaliści pomogą przejść przez ten trudny okres oraz podejmą odpowiednie kroki w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Podczas detoksu alkoholowego dodatkowo można zadbać o stan zdrowia pacjenta. Odstawienie alkoholu pomaga na regenerację organizmu oraz wyniszczonych tą substancją organów.

Głównym zadaniem odtrucia alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz substancji szkodliwych. Odtrucie alkoholowe wzmacnia organizm, polepsza kondycję fizyczną i psychiczną a także przywraca równowagę w organizmie. Bardzo często to jedyny okres od dawna, którym jednostka dostrzega świat w trzeźwości.

Odtrucie alkoholowe trwa około 10 dni. Jednak o ostatecznej długości decyduje lekarz. Pomagają mu w tym badania kontrolne, które obrazują jak wiele toksyn pozostało w organizmie. Nagłe odstawienie alkoholu spowodować może wystąpienie silnych i nieprzyjemnych dolegliwości takich jak drgawki, wymioty, nudności, rozdrażnienie, zaburzenia snu, bóle mięśni, zaburzenia świadomości, omamy, stany lękowe, depresja czy skoki ciśnienia.

Etapy odtrucia alkoholowego

  1. Przyjęcie pacjenta na odtrucie alkoholowe. Lekarz bada ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej. Zleca przeprowadzenie podstawowych badań z krwi i moczu. Jeżeli istnieje taka konieczność to dodatkowo zleca również specjalistyczne badania. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jego schorzeniami, uzależnieniem, długością ciągu alkoholowego oraz informacjami na temat jakości spożywanego alkoholu.

  2. Zbadanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu

  3. Regulacja gospodarki wodno – elektrolitowej w organizmie. Podawanie kroplówek, które mają za zadanie nawodnić organizm oraz przywrócić optymalny poziom elektrolitów we krwi.

  4. Przywrócenie optymalnego poziomu witamin oraz substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  5. Kontrolne badanie poziomu alkoholu we krwi oraz toksyn w organizmie

  6. Jeżeli wystąpi taka potrzeba to dołączenie farmakoterapii, która ma ulżyć pacjentowi. Zazwyczaj są to leki o działaniu uspokajającym, nasennym i rozluźniającym.

Podczas odtrucia alkoholowego wyrównywany zostaje poziom witaminy B1, potasu oraz magnezu.

Jak odtrucie alkoholowe wspomaga leczenie choroby alkoholowej?

Należy podkreślić, że odtrucie alkoholowe nie jest metodą leczenia uzależnienia od alkoholu. Jego odbycie jest jednak niezbędne, aby móc rozpocząć terapię leczenia uzależnień. Detoks alkoholowy poprawia fizyczny jak i psychiczny stan zdrowia jednostki.

Pozwala podnieść samoocenę jednostki, jej ogólny stan zdrowia oraz wzbudza motywację do leczenie choroby alkoholowej. Jest to czas, w którym jednostka bardzo często po raz pierwszy od dawna może doświadczyć otaczającej ją rzeczywistości w trzeźwości. Może wzbudzić to motywację do leczenia i wytrwania w abstynencji.

Skierowanie na odtrucie alkoholowe może wystawić lekarz internista lub lekarz psychiatra. Podczas detoksu alkoholowego osób uzależnionych od alkoholu niezbędna jest opieka specjalistów, w tym psychologa. Jego zadaniem jest wsparcie podczas trudnych momentów, takich jak stany lękowe, stany depresyjne czy zachowania agresywne pacjenta.

Jakie są zalety odtrucia alkoholowego?

Odtrucie alkoholowe bardzo często ratuje życie pacjenta. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje silne wyniszczenie organizmu. Detoks alkoholowy to czas, w którym organizm może się zregenerować. Zostaje on oczyszczony z toksyn i substancji szkodliwych. Zabieg przywraca pacjentowi poprawny stan zdrowia. Podczas tego procesu organizm osoby uzależnionej osiąga względną równowagę, która umożliwia podjęcie dalszego leczenie choroby alkoholowej.

Korzyści z podjęcia się odtrucia alkoholowego to;

  • przerwanie ciągu alkoholowego

  • regeneracja organizmu

  • usunięcie toksyn z organizmu

  • usunięcie substancji szkodliwych z organizmu

  • wyrównanie poziomu płynów, elektrolitów, witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu

  • poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta

  • poprawa samopoczucia pacjenta

  • brak odczuwania bólu spowodowanego nadmiernym spożywaniem alkoholu

  • nabycie gotowości do rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień

  • wykonanie pierwszego kroku do podjęcia walki z chorobą alkoholową

  • to pierwszy krok do wyjścia z nałogu

  • spełnienie warunku do rozpoczęcia terapii uzależnień w ośrodku.

Należy pamiętać, że osoby uzależnione od alkoholu powinny odbywać odtrucie alkoholowe w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych pod ścisłym nadzorem specjalistów. Podczas występowania ciężkich i silnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego lekarz może wdrożyć farmakoterapię, aby ulżyć pacjentowi w cierpieniu. To od motywacji i wytrwałości osoby uzależnionej zależy dalsze powodzenie leczenia.