Legionowo. Przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków? Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie przeładowni odpadów

Koronawirus-Ratusz (5)

Urząd Miasta w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum GP)

Sprawa planowanego powstania przeładowni odpadów na terenie miasta nadal budzi ogromne emocje wśród mieszkańców, którzy głośno sprzeciwiali się realizacji tej inwestycji. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i nagłośnieniu sprawy władze Legionowa zdecydowały się wypowiedzieć umowę na dzierżawę terenów przy ulicy Sikorskiego zawartą wcześniej między miejską spółką KZB Legionowo, a firmą Ms-Eko z Warszawy. Okazuje się jednak, że to nie koniec całej sprawy. Jak ustaliła Gazeta Powiatowa, Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe prowadzi postepowanie w sprawie możliwych nieprawidłowości, do których mogło dojść podczas zawierania powyższej umowy. Zawiadomienie złożone przez osobę prywatną dotyczy Prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i Rady Miasta Legionowo.

 

 

Przypomnijmy, że umowę na 10-letni najem terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie zawarto 29 grudnia 2022 r. przed notariuszem pomiędzy miejską spółką KZB Legionowo, a firmą Ms-Eko z Warszawy. Ta ostatnia strona tej umowy chciała na wspomnianych nieruchomościach przeładowywać śmieci. Miasto zgodziło się na umowę przed przeprowadzeniem konsultacji społecznych. Na skutek licznych protestów mieszkańców, władze Legionowa zdecydowały się tę dzierżawę wypowiedzieć. Stało się to 16 lutego 2023 r. Dzień wcześniej tj. 15 lutego 2023 r. na nadzwyczajnej sesji, Rada Miasta Legionowo jednogłośnie cofnęła zgodę miasta na 10-letnią dzierżawę tych nieruchomości na rzecz wskazanego przedsiębiorcy.

 

 

20 marca br. kontrolę poselską w siedzibie KZB Legionowo przeprowadził poseł Paweł Zalewski w celu zapoznania się z całą umową, która została zawarta między miejską spółką, a firmą Ms-Eko z Warszawy. Dzięki tej interwencji KZB Legionowo zdecydowało się udostępnić treść całej umowy jaka została zawarta z firmą MS Eko z końcem 2022 roku. Więcej o kontroli posła Pawła Zalewskiego i jej wynikach pisaliśmy TUTAJ.

29 marca 2023 r. podczas sesji Rady Miasta Legionowo, większość radnych nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku bieżących obrad projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Autorem tego dokumentu byli radni opozycyjni – niezrzeszony Dariusz Petryka, Andrzej Kalinowski z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS).

Również podczas sesji, która odbyła się 29 marca Rada Miasta Legionowo odrzuciła wniosek o odwołanie Ireny Boguckiej z funkcji prezesa zarządu spółki miejskiej KZB Legionowo. Powyższej dymisji domagała się opozycja w osobach radnych niezrzeszonych Dariusza Petryki i Sławomira Traczyka, Bogdana Kiełbasińskiego i Mirosława Grabowskiego ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) oraz radnych Małgorzaty Grabowskiej – Kozery, Katarzyny Skierkowskiej – Pacochy, Zdzisława Korysia, Artura Pawłowskiego i Andrzeja Kalinowskiego z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). W opinii tych samorządowców, powyższa dymisja powinna być naturalną konsekwencją uchybień, do których doszło przy zawieraniu umowy dzierżawy terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie pod przeładownię śmieci. Szerzej o tej sprawie informowaliśmy TUTAJ.

Prokuratura zbada czy nie doszło do nieprawidłowości podczas podpisania umowy na dzierżawę terenu przy ulicy Sikorskiego pod przeładownię odpadów

Jak udało się ustalić redakcji Gazety Powiatowej kilka tygodniu temu do Prokuratury Rejonowej w Legionowie wpłynęło zawiadomienie od jednego z mieszkańców miasta o możliwych nieprawidłowościach do jakich mogło dojść podczas zawierania umowy między KZB Legionowo a firmą Ms-Eko z Warszawy na najem terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego pod przeładownię odpadów.

Jak przekazał naszej redakcji Prokurator Rejonowy w Legionowie Ireneusz Ważny, prokuratura w Legionowie złożyła wniosek o wyłączenie jej z tego postępowania i przekazanie sprawy do innej jednostki. W piątek (14 kwietnia) skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga. – Prowadzone jest postępowanie w sprawie dotyczącej przeładowni odpadów, która miała powstać na terenie Legionowa z art. 231 Kodeksu karnego (nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – przyp. red.). Zawiadomienie złożone zostało przez osobę prywatną i dotyczy Prezydenta Miasta Legionowo oraz Rady Miasta Legionowo. Rzeczywiście sprawy nie będzie prowadzić Prokuratura Rejonowa w Legionowie a Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe. – poinformowała Gazetę Powiatową prokurator Katarzyna Skrzeczkowska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga.

Jak możemy przeczytać w art. 231 Kodeksu karnego w paragrafie 1: “Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W 2 paragrafie art. 231 czytamy: “Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w paragrafie 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.”. Natomiast w 3 paragrafie dowiadujemy się, że: “Jeżeli sprawca czynu określonego w paragrafie 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”