W najbliższą niedzielę (30 kwietnia) nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Oznacza to, że duże sklepy i galerie handlowe będą czynne. To trzecia niedziela handlowa w 2023 roku. Kiedy w kalendarzu będą wypadać kolejne niedziele handlowe w 2023 roku?
Często obywatele naszego kraju zadają sobie pytanie, ile niedziel handlowych obowiązuje w tym roku i w jakie dni będą wypadać. Trzecia okazja (druga niedziela handlowa wypadała 2 kwietnia) na zrobienie zakupów w niedzielę w 2023 roku będzie przypadać już w ten weekend (30 kwietnia). Poniżej prezentujemy listę pozostałych niedziel handlowych w 2023 roku:
- 25 czerwca;
- 27 sierpnia;
- 17 grudnia;
- 24 grudnia.
W 2023 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, jest siedem niedziel handlowych: w styczniu, dwie w kwietniu, w czerwcu, w sierpniu i dwie w grudniu. Wyjątkowe sytuacje, czyli podwójne niedziele handlowe, poprzedzają Wielkanoc oraz Boże Narodzenie.
Jednak w 2023 roku będziemy mogli dokonać zakupów w zasadzie tylko w sześć i pół handlowej niedzieli. Spowodowane jest to tym, że w ostatnią handlową niedzielę 2023 roku wypada również Wigilia. W takiej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami po godzinie 14.00 zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Obowiązują przy tym standardowe wyjątki dotyczące niedziel.
Przepisy regulujące handel w niedziele
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. Na początku w 2018 roku zakaz nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.
W obowiązujących przepisach ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Od 1 lutego 2022 roku obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, które uszczelniły przepisy. Według tych zasad otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Od 1 lutego 2022 r. tej samej karze podlega osoba, która nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami.