Mit picia prozdrowotnego

3

Kiedyś alkohol był ważnym elementem leczenia różnych schorzeń – od tych fizycznych po psychologiczne. Obecnie spora część społeczeństwa stres, problemy, czy trudne sytuacje odreagowuje, sięgając po alkohol. Taka postawa niestety nie jest dobrym rozwiązaniem i nie niesie niczego dobrego.

Skąd pomysł na prozdrowotne działanie alkoholu?

Dlaczego w zasadzie mówi się, że alkohol może jakkolwiek pomagać? Chodzi o tak zwany paradoks francuski. W latach 90. okazało się, że Francuzi, którzy spożywali czerwone wino, mieli niższy współczynnik zachorowalności na choroby układu krążenia niż pozostała część Europy. Okazało się, że to zasługa polifenoli, które znajdują się w winogronach. Taki efekt można uzyskać, jedząc owoce z ciemną skórką, takie jak borówki, wiśnie, porzeczki, a także kakao.

Do czego prowadzi systematyczne picie?

Prozdrowotna dawka alkoholu nie istnieje. Regularne przyjmowanie jakiejkolwiek używki nie niesie niczego dobrego. Negatywnie wpływa na cały organizm człowieka. Badania dowodzą, że picie codziennie jednego drinka zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o prawie 15%, a także przyspiesza rozwój niektórych chorób. Całkowicie od ilości spożytego alkoholu zależna jest alkoholowa choroba wątroby i zapalenie trzustki, polineuropatia alkoholowa, płodowy zespół alkoholowy oraz kardiomiopatia alkoholowa. Dodatkowo znacznie podnosi ryzyko zachorowania na nowotwory czy marskość wątroby. Warto pamiętać, że powstałe w ten sposób uzależnienie, a także wyniszczony organizm można leczyć, wybierając się na terapię. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/warto-wiedziec/prywatny-osrodek-leczenia-uzaleznien-wszystko-co-musisz-wiedziec.

Jak ograniczyć niepożądany wpływ alkoholu na organizm?

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie szkodliwego działania alkoholu jest unikanie jego spożywania. Oczywiście wypicie lampki szampana czy kieliszka wina sporadycznie nie doprowadzi do uzależnienia. Jeżeli jednak Ty lub ktoś bliski poczuje, że traci kontrolę, a do alkoholu przyciąga gp niewidzialny magnes to znak, że należy poszukać pomocy. W tym celu warto zgłosić się do https://medjol.pl/, gdzie pod okiem specjalistów można przejść detoks i skupić się wyłącznie na walce z problemem. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-warszawa) z pewnością będzie odpowiednim miejscem, w którym każdy, kto zmaga się z problemem alkoholowym znajdzie pomoc.

Warto pamiętać, że picie alkoholu dla zdrowia to mit. Regularne spożywanie z pewnością nie przyniesie niczego dobrego, wręcz przeciwnie – niesie wysokie ryzyko uzależnienia się. Leczenie choroby alkoholowej z kolei to długi proces, który wymaga odpowiednich nakładów pracy, a także odpowiedniej regeneracji organizmu.