Wieliszew. Zakaz zabudowywania łąk kałuszyńskich, krubińskich i klucowskich. Deweloperzy i właściciele tamtejszych pastwisk są niezadowoleni

Łąki Wieliszewskie

Łąki w gminie Wieliszew, fot. GP (archiwum)

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 400 hektarów lasów, łąk i pastwisk położonych w części wsi Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew. Zainteresowani mogą składać uwagi do rozwiązań planistycznych zastosowanych przez urzędników dla tego obszaru do miejscowego urzędu do 16 czerwca 2023 r. Rozpatrzy je wójt Paweł Kownacki.

Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu pod silną presją urbanistyczną

Przybliżmy. 24 lutego 2022 r. wieliszewski samorząd przyjął uchwałę o przystąpieniu do sporządzania nowego mpzp dla cennych pod względem przyrodniczym terenów leżących przy ulicach Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew. – Obszar opracowania projektu mpzp w większości stanowią użytki rolne, głównie łąki i pastwiska, poprzecinane siecią rowów melioracyjnych i kanałów z uwagi na położenie w prakorycie rzeki Narwi. Obszar planu w całości znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zespoły torfowo-leśne Kałuszyn, znajdują się w granicach strefy szczególnej ochrony ekologicznej obszaru chronionego, a pozostała część opracowania znajduje się w strefie zwykłej. Ponadto w granicach projektu planu znajdują się liczne stanowiska archeologiczne o charakterze zabytkowym – taki zasięg planowanej reformy przestrzennej określono w jej uzasadnieniu. – Mając na uwadze wysoką wartość przyrodniczą i kulturową opisanych obszarów należy podjąć wszelkie starania w celu ochrony powyższych terenów przed silną presją urbanistyczną – zgodzili się wówczas wszyscy wieliszewscy radni. Podobną opinią, co do niezabudowywania tego terenu podzielił się wówczas z opinią publiczną wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki. – Radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu, który obejmuje łąki kałuszyńskie, klucowskie oraz krubińskie. Przyjęcie tego planu pozwoli uchronić ten ogromny obszar około 400 hektarów od zabudowy – oznajmił pod koniec lutego 2022 r. w mediach społecznościowych.

 

Można zgłaszać uwagi

Po roku od przystąpienia do prac planistycznych w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew powstał projekt mpzp, z którym obecnie wieliszewianie mogą się zapoznać w magistracie. Dyskusja publiczna z ich udziałem nad przyjętymi rozwiązaniami dla tych terenów ma się odbyć w następną środę tj. 24 maja 2023 r. o godzinie 16 w gmachu Urzędu Gminy Wieliszew (UG Wieliszew). Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do piątku, 16 czerwca 2023 r. Potem, nad każdym z nich pochyli się wójt Paweł Kownacki. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

 

Presja deweloperów

Zanim powstał projekt nowego mpzp dla wskazanej powyżej okolicy, czyli jeszcze w 2022 r. wieliszewski samorząd konsultował z opinią publiczną możliwe do zastosowania w tej okolicy rozwiązania przestrzenne. Wówczas można było składać wnioski. Na tym etapie wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki ujawnił, czego one w większości dotyczyły. Mianowicie, okazało się wówczas, że wiele z nich dotyczyło możliwości zabudowania tych terenów nowymi budynkami, a takowe postulaty w większości złożyli albo deweloperzy, albo właściciele tamtejszych łąk. Informowaliśmy o tym m. in. w tej wiadomości. Obecnie naciski tego środowiska są coraz silniejsze, a jego przedstawiciele chcą, aby wieliszewski samorząd albo odstąpił od uchwalenia mpzp dla tej okolicy w jego obecnym brzmieniu, albo zmienił zapisy tego dokumentu i zezwolił tym samym na zabudowę tych terenów.

Zabudowa mieszkaniowa tylko przy Słowackiego w Skrzeszewie i Kałuszynie

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla 400 hektarów położonych w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew ustanawia tam m. in. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą, w tym takową połączoną z usługami, zabudowę letniskową, tereny łąk i pastwisk, zieleni naturalnej oraz lasów. W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej tworzone przepisy przewidują wyłącznie zabudowę wolnostojącą, mającą co najwyżej 2 piętra. Maksymalną wysokość budynków ustalają na poziomie 9,5 metra, maksymalną powierzchnię zabudowy działek na poziomie do 20 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie minimum 70 procent. Z kolei w przypadku terenów mieszkaniowo-usługowych, projekt mpzp dla tej okolicy dopuszcza lokalizację co najwyżej 2-piętrowych wolnostojących budynków mieszkalnych i usługowych, nie wyższych jednak jak 9,5 metra. Maksymalną powierzchnię zabudowy dla zbudowanych w ten sposób działek ustala na poziomie 30 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 60 procent. Wskazane powyżej przeznaczenia terenów mają być obowiązujące jedynie dla nieruchomości położonych w sąsiedztwie ulicy Juliusza Słowackiego w Skrzeszewie i w Kałuszynie w gminie Wieliszew.

Domki letniskowe tylko nad jeziorkiem Klucz

Dla zabudowy letniskowej planowanej jedynie w okolicach jeziorka Klucz przy ulicy Janiny w Skrzeszewie, tworzone przepisy przestrzenne dopuszczają lokalizację co najwyżej 1-piętrowych budynków rekreacji indywidualnej, nie wyższych jednak jak 7 metrów. Maksymalną powierzchnię zabudowy dla zbudowanych w ten sposób działek ustalają natomiast na poziomie 10 procent, a minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 80 procent.

Całkowity zakaz realizacji nowej zabudowy

Pozostałe tereny objęte powyższym opracowaniem to tereny łąk i pastwisk, zieleni naturalnej oraz lasów. Dla tych obszarów tworzone przepisy wprowadzają całkowity zakaz nowej zabudowy.

Rysunek przedstawiający planowane rozwiązania przestrzenne w rejonie ulic Kanałowej, Bagiennej, Słowackiego i Akacjowej we wsiach Sikory, Olszewnica Nowa, Kałuszyn i Skrzeszew w gminie Wieliszew, fot. UG Wieliszew